. Skraćeno DGA je poremećaj koji se odnosi na nejasan govor djeteta uzrokovan teškoćama u koordinaciji pokreta usana, jezika i nepca. Javlja se izolirano ili u kombinaciji s drugim teškoćama. Nazivaju je još i verbalnom dispraksijom ili apraksijom ranom govora.
Simptomi u ranoj dobi djeteta
Djeci s DGA-om dijagnoza se obično postavlja između druge i treće godine života. Neka istraživanja su pokazala kako se poteškoće mogu utvrditi i puno ranije. Najuobičajeni simptomi u ranoj dobi djeteta su: ne brbljanje u dojenačkoj dobi, korištenje samo nekih glasova, kašnjenje s pojavom prvih riječi, poteškoće u kombiniranju različitih glasova, poteškoće s hranjenjem.
Ovaj govorni poremećaj učestaliji je kod dječaka nego kod djevojčica te je ponekad vrlo teško postaviti dijagnozu jer postoji čitav niz poremećaja jezika i govora kod kojih se susreću jednaki simptomi odnosno obilježja. Neka su iskustva pokazala da dječja govorna apraksija nerijetko ostaje i nezamijećena u predškolskoj i školskoj dobi. Često djecu s ovom dijagnozom znaju okarakterizirati kao lijenu i nemarnu. Oko polovice djece s DGA-om pokazuje i teškoće u zadržavanju pažnje, a oko 20% ih ima ADHD.
Kako se dijagnosticira?
Proces dijagnosticiranja DGA-e ni u svijetu još uvijek nije razjašnjen niti postoji valjani test za dijagnostiku. DGA-u dijagnosticira logoped koji provodi kompletnu obradu djeteta. Pod tim se podrazumijeva procjenjivanje djetetove oralno-motorne mogućnosti, građe govornih organa, kvalitete djetetovog glasa i prozodije te kvalitete izgovora.
Iznimno je važno što prije otkriti ovu poteškoću u govoru i što ranije pristupiti njenom ublažavanju ili otklanjanju. Veliku važnost u ovoj priči imaju i roditelji kojima se preporuča svakodnevni rad kod kuće na vježbama i zadacima po uputama logopeda. Koliko god da je to ponekad naporno i iscrpljujuće, uvijek imajte na umu da se dijete primjerice ne izražava razgovjetno zato što ono tako želi već zato što ne zna i ne može trenutno bolje.