Kontinentalni dio Hrvatske u vrijeme maškara najčešće uživa u krafnama, krofnama ili pokladnicama. Na zagrebačkom i zagorskom području bilo je uobičajeno da susjeda susjedi pošalje svoje krafne, jer je svaka za sebe smatrala da su upravo njezine krafne najbolje.
Za Istru i Kvarner uobičajena je priprema fritula. Smjesa je gotova po kratkom postupku, a izuzetno su mekane i sočne.
U Dalmaciji i okolice se pripremaju hrskavi štapići – kroštule. Rade se od tijesta aromatiziranog limoncellom, režu se na tanke trake, vežu u čvor, prže u dubokom ulju i na kraju posipaju šećerom u prahu. Evo i recepata za ukusne pokladne slastice.
Domaće krafne
Sastojci:
- 1 kg brašna
- 2 kockice svježeg kvasca
- 4 dl mlijeka
- 3 jaja + 3 žumanjka
- 13 dag šećera
- 2 vanilin šećera
- 1 dl ulja
- 2 žlice ruma ili konjaka
- ribana korica polovice limuna
- žličica soli
Priprema:
- Kvasac otopiti u toplom mlijeku s malo šećera. Dok se kvasac diže, umutiti mikserom posebno jaja, žumanjca, šećer i ulje.
- U većoj posudi prikladnoj za miješanje pomiješati brašno sa soli pa dodati uzdignuti kvasac i umućenu smjesu od jaja. Mikserom sa spiralama miksati smjesu dok ne postane dovoljno kompaktna da se lijepo mijesi rukom. Tada tijesto prebaciti na radnu površinu i dobro ga izmjesiti rukama dok ne postane svilenkasto na dodir. Prekriti ga folijom i ostaviti na toplome da se digne dok ne udvostruči volumen (30-40 min).
- Dignuto tijesto razvaljati valjkom na debljinu od 1,5 cm pa čašom ili modlicom rezati krugove. Odlagati ih na čisti ubrus i pustiti da pokrivene ubrusom počivaju još 20-ak minuta.
- Krafne peći u velikoj količini zagrijanog ulja prvo s jedne strane, a kada porumene odmah ih okrenuti na drugu stranu. Temperatura ulja ne smije biti previsoka. Kada se ulje zagrije na određenu toplinu i kada počnete peći krafne malo smanjite temperaturu jer će inače krafne pocrniti i neće biti fine ‘pufaste’ strukture.
- Pečene ocijediti na papirnom ubrusu od suvišne masnoće pa ih još tople posipati ili vanilijom ili šećerom u prahu. Poslužiti punjene mekanim pekmezom ili čokoladom.
(Recept je preuzet s recipeci.com)
Fritule
Sastojci:
- 500 g pšenično brašno, bijelo
- 20 g kvasac, svježi
- 2 kom jaje kokošje
- 80 g grožđice
- 50 g šećer, kristal 25 g šećer, u prahu 20 g
- maslac, neslani
- 0.50 dl rakija šljivovica (33 vol % alkoh.)
- limunova korica
- sol
- 5 dl ulje suncokretovo
Priprema:
- U posudu staviti prosijano brašno, sol, žumanjke, šećer, grožđice, rastopljeni maslac, pola količine rakije (može biti rakija prema želji, ne mora nužno biti šljivovica) i naribanu koricu limuna.
- U posebnoj posudi rastopiti malo šećera i kvasac u 1 dl mlijeka i ostaviti na toplom da se kvasac digne. Dodati ga u brašno i doliti još toliko mlijeka da tijesto bude tako mekano da se može vaditi žlicom.
- Kuhačom dobro izmiješati tijesto i stavljati da se prži u vruće ulje. Kod prženja svaki komad okretati da sa svih strana porumeni. Pržene fritule posložiti na tanjur, poprskati preostalom rakijom i posipati šećerom u prahu.
(Recept je preuzet s gastro.hr)
Kroštule
Sastojci:
- 200 g oštrog brašna
- 200 g glatkog brašna
- 1/2 praška za pecivo
- 2 žlice šećera
- prstohvat soli
- Korica 1 limuna
- 2 dl kiselog vrhnja
- 2 žlice ruma
- 2 žlice limoncella
- 2 žumanjka
- 1 jaje
- 1 žlica ulja
Priprema:
- Brašno pomiješajte s praškom za pecivo. Žumanjke, jaje, šećer, sol, limunovu koricu, rum, limoncello, kiselo vrhnje i ulje dobro izradite pjenjačom.
- Postepeno dodavajte mješavinu brašna (dok se ne dobije elastično tijesto koje se ne lijepi). Prebacite ga na radnu plohu i još ga rukama 2 min izradite. Oblikujte u kuglu i zamotajte u prozirnu foliju te ostavite 30 min na sobnoj temperaturi.
- Razdijelite na dva dijela te svaki razvaljajte na cca 2 mm debljine i režite trakice 2 cm x 15 cm, te zavežite u čvor. Pecite u vrućem ulju 2-3 min (okretati ih kako ne bi potamnile). Izvadite ih na papirnati ručnik i posipajte šećerom u prahu.
(Recept je preuzet s gastro.hr)
U slast!