Pojačana njega i skrb za nedonoščad

Prijevremeni porod prekida fine procese pripreme za roditeljstvo i umjesto osjećaja zadovoljstva, sreće i smirenosti nastupa period straha za zdravlje i život djeteta.

Pojačana njega i skrb za nedonoščad

Dijete se smatra nedonoščetom ako je došlo na svijet prije navršenih 37 tjedana trudnoće. Oko 10 posto novorođenčadi rodi se prerano, a 1 do 2 posto njih rodi se prije 32 tjedna trudnoće (2 mjeseca prerano). Izrazito nedonošena djeca rođena su između 22-og i 27-og tjedna gestacije, a vrlo nedonošena su djeca od 28 do 31 tjedna gestacije. Nedonoščad se može razlikovati i po rodnom masi pa tako razlikujemo izrazito niska rodna masa do 1000g, odnosno vrlo niska rodna masa je do 1500g. U Hrvatskoj se godišnje rodi oko 5 posto tj. 2000 do 2200 nedonoščadi, od čega se izrazito nedonošenih rađa oko 0,3 posto ili 130 do 140 djece, a vrlo nedonošenih se rađa oko 0,5 posto ili 200 do 220 djece godišnje.

Prijevremeno rođena djeca mogu  imati različite zdravstvene probleme koji su veći i učestaliji što je trudnoća kraće trajala. U većini slučajeva, nedonoščad ima više zdravstvenih i razvojnih problema i bitno veću smrtnost nego terminska novorođenčad koja se rađaju od navršenih 37. do 42. tjedna trudnoće.

Već tijekom trudnoće uspostavlja se emocionalna povezanost između majke i djeteta koja se nastavlja nakon poroda tijekom dojenačkog perioda. Zasnovana na međusobnom razumijevanju i usklađenosti u komunikaciji ova povezanost postaje temelj svih odnosa kasnije u životu. Prijevremeni porod prekida fine procese pripreme za roditeljstvo i umjesto osjećaja zadovoljstva, sreće i smirenosti nastupa period straha za zdravlje i život djeteta. Ovi strahovi značajno otežavaju harmoničnu i opuštenu komunikaciju tijekom prvih mjeseci a nerijetko i godina djetetova rasta i razvoja. Dugotrajni boravak na neonatološkom odjelu, brojne zdravstvene komplikacije, poteškoće hranjenja i terapijski zahvati značajno otežavaju bliski kontakt djeteta sa roditeljem.

Po otpustu iz bolnice, nastavlja se pojačana skrb i njega sa ciljem postizanja optimalnog razvoja djeteta. I ovaj period je obilježen roditeljskim strahovima, brigama i značajnim sudjelovanjem u procesima liječenja (fizikalna terapija). Susret sa brojnim administrativno- tehničkim problemima dodatno otežava njihovo funkcioniranje u izvršavanju roditeljskih zadaća. Upravo iz svih navedenih razloga, potrebno je opće podizanje svjesnosti o specifičnim potrebama ovih obitelji, kao cjelokupne javnosti, tako i različitih, nerijetko nekoordiniranih službi zdravstvene, socijalne i odgojno-obrazovne djelatnosti.

Prošli tjedan počela je s radom prva udruga roditelja nedonoščadi u Hrvatskoj Palčići. Udruga je osnovana s ciljem pomoći, edukacije i razmjene iskustava roditelja prijevremeno rođene djece te dugoročnog unaprjeđenja skrbi za bolesnu i prijevremeno rođenu djecu. Klub roditelja nedonoščadi Palčići osnovan je i s ciljem zastupanja interesa prijevremeno rođene djece jer su problemi s kojima se susreće nedonoščad nedovoljno prepoznati.

KONTAKT ZA UČLANJENJE U KLUB RODITELJA NEDONOŠČADI PALČIĆI :
www.palcici.net
e mail: info@palcici.net; zdvucko@gmail.com
T: 091 3712 722 (Željka Vučko, predsjednica Kluba roditelja nedonoščadi Palčići)