Duže putovanje za neke je roditelje prava noćna mora jer je poznato da je djeci veoma teško sjediti duže vremena na jednome mjestu. Zbog njihove sigurnosti valja ih smjestiti u autosjedalicu, što još više umanjuje mogućnost pomicanja. Vrlo je važno da je autosjedalica udobna kako bi u njoj dijete moglo i spavati.
Kako planiramo putovanje? Budite svjesni da nema potrebe da na odmor ponesete "cijelu kuću". Većinu stvari možemo kupiti bilo gdje i bilo kada na putu. I pranje, i glačanje, omogućeno je u svakom hotelu, a hranu je svakako najbolje kupovati usput. Stvari je najbolje spakirati u torbe od tankog, mekanog materijala jer se najbolje prilagode ograničenom prostoru u prtljažniku. Stvari koje želimo imati pri ruci (hrana, jakne, dodatna odjeća, pelene,...) spakirajte tako da budu na dohvat ruke – na vrhu.
Najbolje vrijeme za duga putovanja je noć, kada dijete spava, jer tako lakše podnosi dugu vožnju. To je u stvari malo napornije za vozača, ali još je uvijek lakše nego "galama" tijekom dana. Svaka dva sata zaustavite se i protegnite se.
Ako putujete po danu, ponesite sa sobom deku za piknik i loptu da se djeca mogu malo razgibati. Za odmaranje izaberite mjesto s ljuljačkama i sl. te travnat teren da se djeca mogu istrčati.
Ne zaboravite na lijekove koje redovno uzimate, sunčane naočale i kremu za sunčanje te standardnu "putujuću ljekarnu". Savjetuje se i za upotrebu zaštite protiv sunca na staklima u autu.
Djetetu za vožnju pripremite sendviče i sokove, njegove najdraže (po mogućnosti tihe) igračke te možda njegovu glazbu (ili svoju). U vožnji se, ako je ikako moguće, mijenjajte s partnerom jer je tako sigurnije, a tako ćete oboje biti odmorniji.
Katkad na putu nema odgovarajućih WC-a, zato ponesite kahlicu, toaletni papir i vlažne maramice.
Da se djeca na odmoru ne bi dosađivala, pokušajte provesti što više vremena vani i uključiti ih u razne igre. Nema nikakve potrebe da sve vrijeme provedete skupa i ne smijete imati grižnju savjesti i misliti da ste zbog toga loši roditelji. U većini turističkih krajeva možete djecu uključiti u različite radionice i sportske aktivnosti gdje će se upoznati s vršnjacima, a vi ćete imati malo vremena za sebe i svoje hobije. Morate biti i prilagodljivi da dijete ne bi bilo loše volje ako se sve ne odvija po planu, jer je obično ponuda zanimljivih stvari veća nego što piše u turističkom vodiču. Ne zaboravite fotoaparat ili kameru da možete snimiti svoje najljepše trenutke, i prije svega uživajte.
Nekoliko savjeta za ugodniju vožnju:
- djeca obično nisu oduševljena sjedenjem u autosjedalici, zato pored djeteta vežite pojasom i njegovu najdražu igračku i na taj mu način pokažite da se svi moramo vezati pojasom (naravno da se i vi morate vezati pojasom)
- ponesite sendviče, grickalice i piće da se dijete zabavlja (savjetujemo vam da na zadnje sjedalo stavite ručnik ili nešto slično da dijete može na miru raditi što želi, a vi nećete imati problema s čišćenjem)
- dijete može imati posebnu igračku samo za auto (slikovnica, autić i sl.)
- uvijek imajte na dohvat ruke stvari kao što su maramice, pelene, voda i sl.
- za duže se vožnje savjetuje putovanje noću ili rano ujutro jer će tada dijete spavati i tako lakše podnijeti dug put
- preporučuje se zaustavljanje radi odmora svaka dva sata – pokušajte izabrati odmaralište s ljuljačkama i sl.
Vožnja zrakoplovom može biti vrlo zanimljivo iskustvo za stariju djecu. U stvari se ta vožnja ne razlikuje mnogo od vožnje automobilom. Problem je jedino duži let jer u zrakoplovu nema dovoljno prostora za kretanje. Slijedi nekoliko savjeta o pripremama za putovanje zrakoplovom:
- prigodom kupnje karte raspitajte se o sjedalima za novorođenče ili malo dijete – pokušajte ih dobiti kod krevetića koji je na početku svakog dijela zrakoplova (zrakoplovi imaju posebne krevetiće za novorođenčad, a osim toga mogu vas smjestiti u dio gdje ima malo više prostora). Neke zrakoplovne kompanije imaju posebna sjedala u koja možete smjestiti autosjedalice.
- pokušajte izabrati let kada obično nema pretjerane gužve jer će vam biti udobnije
- pažljivo pripremite stvari koje ćete imati sa sobom, jer osobna prtljaga koju možete unijeti u zrakoplov ne smije biti prevelika
- u zračnu luku dođite ranije da u miru obavite sve potrebne formalnosti
- ako je ikako moguće, uđite u zrakoplov među zadnjim putnicima, jer će tako dijete biti manje vremena "stiješnjeno"
- pri polijetanju i slijetanju djetetu ponudite flašicu, sok ili žvakaću gumu, jer će tako lakše podnijeti promjenu zračnog tlaka
- dobro je da u torbi imate i grickalice
Kako djetetu olakšati duga putovanja?