Menopauza u 40-ima? Moguće, ovo su najčešći simptomi!

Menopauza – nimalo ugodna psihička i fizička promjena kroz koju žene moraju proći prije ili kasnije. Normalno razdoblje za ulazak u menopauzu je između 45. i 55. godine života.

zena_pixabay

Normalno razdoblje za ulazak u menopauzu je između 45 S prvim simptomima menopauze žene se najčešće susreću u 51. godini. U iznimnim slučajevima u promjenu se može ući i ranije, u 40-im godinama. Zabilježeni su i slučajevi u kojima se menopauza dogodila ženama prije ulaska u 30-e.

Rana menopauza – simptomi

Znakovi rane menopauze jednaki su onima tzv. "normalne" menopauze. Kod nekih žena su blaži, a kod nekih izraženiji što dodatno otežava svakodnevno funkcioniranje na poslu i kod kuće. Neredoviti ciklus je prvi i najuobičajeniji simptom menopauze. Među prvim simptomima ističu se i izostanci mjesečnice te iznenadno znojenje tzv. valunzi.

Žene koje prolaze kroz menopauzu mogu patiti i od nesanice i “boriti se” s vaginalnom suhoćom. Naime, zbog smanjenja proizvodnje estrogena koji je odgovoran za održavanje vlažnosti vagine, vaginalno tkivo postaje suho i manje elastično.

Tijekom menopauze, žene se suočavaju i s neugodnim osjećajima napetosti, iziritiranosti te depresijom. Uznemirenost je također jedan od uobičajenih simptoma, kao i napadaji panike, ubrzani rad srca i otežano disanje. Kod nekih žena može se pojaviti i bol u udovima koja nastaje zbog hormonalne neuravnoteženosti. Zbog smanjenja proizvodnje estrogena može doći i do prorjeđivanja ili gubitka kose.

Zašto dolazi do ranije menopauze?

Liječnici ističu da preuranjenu menopauzu mogu uzrokovati kemoterapija, radioterapija, histerektomija, učestale stimulacije ovulacije u procesu potpomognute oplodnje. Nerijetko, nažalost, ranija menopauza nastupa i zbog prisutnosti teških bolesti kao što je karcinom jajnika ili Hodgkinova bolest.

Međutim, ovom poremećaju velikim dijelom može biti krivac i nekvalitetan životni stil te loše navike. Primjerice, pušačice mogu osjetiti znakove preuranjene menopauze čak devet godina ranije od prosjeka. Kod nekih žena simptomi ranije menopauze mogu se javiti i zbog autoimunih bolesti, kao što je suhipotiroidizam, Crohnova bolest, eritematozni lupus i reumatoidni artritis.

Liječenje

Većina žena ne treba tretman za tegobe koje se javljaju ulaskom u menopauzu, budući da one najčešće prođu same od sebe. Međutim, ponekad je ipak potrebno posegnuti za nadomjesnim hormonskim liječenjem tj. unošenjem dodatnih količina estrogena i progesterona. Ako je preuranjena menopauza zatekla ženu koja još nije rodila, a želi imati dijete, pristupa se suvremenim metodama potpomognute oplodnje.

Kako ublažiti simptome?

Za početak, zdravom i raznovrsnom prehranom, baziranom na mliječnim proizvodima, ribi i zelenom lisnatom povrću. Osim toga, od velike koristi pri ublažavanju simptoma menopauze može biti i fizička aktivnost koja će pomoći u održavanju kondicije, smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti te ojačati kosti. Također se preporučuje i izbjegavanje stresnih situacija (koliko je to moguće), ograničavanje unosa šećera, kofeina i alkohola. Možda je baš raniji ulazak u menopauzu odlična prilika za promijeniti životne navike i gledati svoje tijelo drukčijim očima.