. Matilda ne provodi vrijeme na Facebooku, već se igra u vrtu, a priče i legende njezina su omiljena zanimacija.
Ipak, Matilda je sasvim moderan književni lik upravo zbog svojih neobičnih sklonosti ka starini i klasičnom načinu informiranja. Generacijama odraslim uz tablete i društvene mreže, Matildin je svijet sasvim nova dimenzija koja bi ih vrlo lako mogla zainteresirati jer svako je dijete, u suštini, jednako zaigrano, željno avanture i sklono maštanju, bez obzira provodi li dane uz elektroniku ili knjigu.
Likovi poput Adriana Molea, Grznoga Grge, Bum Tomice i Pauline P. idealne su „platforme“ za prenošenje poruka, zabavnih dogodovština i čitavog jednog svijeta koji se kroz specifičnog lika može najrealnije prikazati. Upravo su to razlozi sve većeg broja prepoznatljivih karaktera čiji se zapisi i dnevnici nalaze na popisu slobodne lektire mnogih osnovnoškolaca.
Djevojčica Matilda jedna je od takvih karaktera koja, za razliku od nabrojanih, ipak pomalo odskače. Matilda ne koristi Facebook, igra se uz potok, ali njezino znanje u informacijskim znanostima bogato je i njime barata vrlo profesionalno. Majka knjižničarka naučila ju je kako se služiti knjižnicom kao informacijskim alatom pa tako Matilda većinu svog slobodnog vremena provodi upravo pretražujući enciklopedije, razgovarajući s knjigovežama, knjižničarima i upoznavajući mladog čitatelja s pojmovima koje će mu koristiti pri dolasku u knjižnicu.
U prvom se nastavku Matilda borila s neobičnim ponašanjem svojega mačka i s obiteljskim tajnama koje bi mogle otkriti vještičje porijeklo njezine majke. U drugom se romanu Matilda ne predaje od svojega nauma da dokaže obiteljsku tajnu, a u priču su iz vedra neba, odnosno iz obližnjeg potoka, uskočile i žabe koje su, kako djevojčica sumnja, začarane.
Zanimljiv odabir mjesta i općenito klasičan štih cijeloga romana odaju dojam mističnosti radnje i samim se time roman izdvaja iz mora suvremenih djela za djecu. Matilda je pravo dijete, zaigrana i željna avantura koje nikako da osvanu u njezinoj blizini. Pridavajući veća značenja svakodnevnim situacijama, Matilda čini ono što smo svi nekad činili kako bi si upotpunili vrijeme i doživjeli avanture kakve bi vidjeli u crtićima i filmovima. Upravo je ta činjenica okosnica radnje i ono što proživljava svako dijete, neovisno o mjestu i vremenu u kojem živi svoje djetinjstvo.
I drugi roman o Matildi sadrži edukativne djelove, ovaj put orijentirane na znanost pa tako Matilda u knjižnici istražuje različite grane znanosti poput etnologije, zoologije i drugih, pritom objašnjavajući čitatelju značenja istih. Autorica, po struci knjižničarka, suptilno je uklopila pojmove koji bi djeci mogli koristiti pri potrazi za informacijama.
Jednostavna naracija i dašak magije uklopljen u djetetovu svakodnevicu koja, na njegovu žalost nikad nije dovoljno čarobna, lijepo su upotpunjene jednostavnim vinjetama.
Ima nešto neobično u tim Matildama. Sjetimo li se knjiškog moljca, neobično zanimljive Matilde iz romana Roalda Dahla, lako ćemo ju usporediti s našom junakinjom ispod čijeg se imena također krije zanimljiva priča koju valja poslušati.
Romani o Matildi su kratki, čitki i jednostavni, a opet svoj djeci bliske tematike, s daškom čarolije koji će ih privući čitanju, tajnama i knjigama. Edukativni djelovi podučit će ih korisnim informacijama i kamo sreće, približiti čitanju kao veseloj i zdravoj aktivnosti. Idealno štivo za djecu nižih razreda osnovne škole.
Dob: 7+Napisala: Ivanka Ferenčić MartinčićNarisala: Martina FrančićIzdavač: Naklada NikaBroj stranica: 80
Poklanjamo knjigicu "Matilda i zagonetne žabe". Proceduru znate... upišite odgovor i svoje podatke u našu prijavnicu i dođite nam opet u ponedjeljak 20. listopada 2014. kada ćemo objaviti ime malenog dobitnika ili dobitnice.
A Matilda i njezine žabice putuju u Mokošicu!
Dobitnica je Sanja Gašparović iz Mokošice
Hvala svima na sudjelovanju!