Majke i kćeri: pričamo o pubertetu

Osim što podivljali hormoni uzrokuju razne emotivne uspone i padove, oni kod djevojčica pokreću i niz fizičkih promjena zbog čega je razgovor majke s kćeri na pragu puberteta doista važan za njihovo zdravlje - fizičko i mentalno

4a38f3497f964

.

Inozemni stručnjaci izdvojili su 10 savjeta koji će nam pomoći u razgovoru o delikatnim temama fizičkog, emotivnog i psihičkog sazrijevanja, odnosno pretvaranja naših djevojčica u djevojke.  

1. Razgovor započnite dovoljno rano. Do svoje 8. godine, djevojčice bi trebale znati da ih očekuju promjene tijela koje će nastupiti u pubertetu. Možda vam se osam godina čini prerano, ali čak 40% djevojčica te dobi u SAD-u izjavilo je da je o pubertetu čulo iz nekog drugog izvora, a ne od majke ili oca. Isto tako, željeli si priznati ili ne, djevojčice danas sazrijevaju puno ranije.

2. Teme otvarajte postepeno. Pubertet je dugo razdoblje u kojem će se razgovarati o temama od prvog grudnjaka pa sve do prvih seksualnih iskustava. Stalni i kontinuirani "manji" razgovori o odrastanju puno su bolji od jednog "velikog" razgovora. Idite korak po korak, iz mjeseca u mjesec tj. iz godine u godinu.

3. Budite inicijator razgovora. Mnoge djevojčice očekivat će i željeti da vi budete te koje će započeti neku temu ili srušiti tabue. Dajte kćerki do znanja da ste dostupni za sva pitanja i razgovore i u bilo koje doba, ali ne čekajte da ona bude ta koja će uvijek prići vama.

4. Ispričajte vlastitu priču ili iskustvo. Čak 60% djevojčica izjavilo je da bi rado znale kako je bilo njihovim majkama tijekom puberteta. Kćerke znaju da su njihove mame jednom bile djevojke i ako to razdoblje približite djetetu, lakše će se samo snositi s vlastitim pubertetskim pričama.

5. Slušajte i ne prekidajte. To je ponekad lako reći, ali teško za napraviti, jer ponekad želimo prekinuti dijete prije no što završi kako bi joj udijelili savjet ili prijedlog. Osobito se teško suzdržavati kada kćerka otkrije svoje zanimanje za spolne kontate s vršnjacima.

6. Razgovore vodite nasamo i ne prepričavajte ih trećim osobama. Djevojčice izražavaju veliko negodovanje i zabrinutost kada majke žele od razgovora o pubertetu napraviti obiteljsko savjetovalište, pa uključe baku i tatu. Djevojčice neće na to pristati i osjećat će sram. Isto tako, ukoliko otkrivate ponešto suprugu, uvjerite se da on djetetu neće dati do znanja da zna svaki detalj pubertetskog problema.

7. Nemojte se smijati ili sramiti. Neke mame i same osjećaju pomalo sram kada s djevojčicama pričaju o intimnim dijelovima tijela (jer ni same nikada nisu vodile sličan razgovor sa svojim majkama), dok neke druge majke razgovaraju sa suzama u očima jer njihova "curica više nije curica". Ono što je neoprostivo, barem u očima djevojčica, jest smijeh. Njihov najveći strah je da im se majka ne ruga i smjehom ne omalovažava njihov veliki problem.

8. Budite praktični. Mnoge djevojčice zanima kako riješiti neki problem, primjerice, gdje kupiti grudnjak koji se najmanje primjećuje, kako postaviti uložak i dr. Vaša kćerka cijenit će konkretnu pomoć.

9. Budite uvjerljivi. Ukoliko vaše dijete uđe u pubertet prerano ili pak debelo kasni za svojim prijateljicama, uvjerite je da je to normalno i da svi prolaze kroz pubertet, samo ne po istom rasporedu.

10. Pratite znakove koje vam odašilje. Ne postoji jedan i idealan recept po kojem ćete voditi razgovore s djevojčicom o njenom sazrijevanju i odrastanju, ali vam puno mogu pomoći mali znakovi koje ona odašilje. Pokušajte ih osluškivati i znat ćete razgovor prilagoditi na razinu koja će za vašu kći biti ugodna. Ukoliko je potrebno osigurajte i brošure, knjige, web stranice ili savjet liječnika.