Ljutiti muževi uzrokuju depresiju kod žena

Depresija kod žena može biti izazvana neprijateljski raspoloženim muževima, ali stvar ne funkcionira i obrnuto.

4b8676e1f0aa5

Znanstvenici su pregledali 20-minutne video filmiće od 416 vjenčanih parova u interakciji kod kuće. Video filmići bili su označeni sa dva oblika ponašanja: anti-socijalno ponašanje (sebično, prkosno, s manjkom samokontrole) i neprijateljsko ponašanje (ljutito, kritičko i s odbacivanjem).

Promatrani parovi morali su također dati izjave o bilo kakvim simpotmima depresije koje osjećaju.

Tijekom gledanja video filmića, znanstvenici su, primjerice, odriješitost i otresitost prema partneru, prekidanje partnera, kolutanje očima, ruganje i vikanje, označavali kao neprijateljsko ponašanje.

"Istraživanje je pokazalo da bračno neprijateljstvo od strane muževa značajno utječe na pojavu simptoma depresije kod žena", kazala je autorica studije Christine Proulx sa Sveučilišta u Missouriju. "Što su više anti-socijalnog i neprijateljskog ponašanja osjetile od strane muževa, jače su bile depresivne nakon tri godine. Ovo istraživanje sugerira da tretiranje žena od strane supruga značajno utječe na njihovo psihološko stanje i da neprijateljsko ponašanje ima dugoročne efekte na parove koji ipak ostaju u braku".

S druge strane, isto istraživanje nije pokazalo vezu između žena koje iskazuju ljutnju i depresije u njihovih muževa - osim ako se u to vrijeme nije dogodio neki vrlo značajan događaj, kao što je smrt člana obitelji ili gubitak posla.

"Moguće je da je dobrobit žena usko vezana uz dobrobit njihovih muževa u bliskim odnosima", nadalje kaže prof. Proulx. "Zato su možda ranjivije od svojih muževa na neprijateljsko ozračje u braku".

Iako ljutiti muževi nisu jedini faktor koji može dovesti žene do depresije, čini se da takvo ponašanje pridonosi razvoju negativnih psiholoških stanja. Odnos sa mužem snažno utječe na to kako žena gleda na svoj život i kako percipira samu sebe.

Bračni partneri trebali bi stoga biti ljubazni i pozitivni jedan prema drugom, kako bi pozitivno utjecali na svoje dugoročno emocionalno i psihičko zdravlje.

Istraživanje je objavljeno u posljednjem broju časopisa Journal of Family Psychology.
(Jk)