Kreme za sunčanje čuvaju plodnost i zametak u trudnoći?

Čudna poveznica između sunčevih zraka i zdravlja vaše buduće djece (i unuka)

Kreme za sunčanje čuvaju plodnost i zametak u trudnoći?

Ako planirate začeće vjerojatno činite sve što možete kako biste u organizam unijeli dovoljno folne kiseline (sintetičke tvari vitamina B9) koja pomaže zdravom razvoju bebe, sprječava malformacije fetusa, kao i druge komplikacije u trudnoći, primjerice, preuranjeni porođaj te razvoj srčanih mana kod djeteta. No, moguće je da nešto posve neočekivano koči vašu sposobnost apsorbiranja ovog veoma važnog vitamina – nešto čemu se svi veselimo svake godine već sa završetkom hladnih zimskih dana.

Riječ je, naravno, o suncu. Čini se da postoji čudna povezanost između količine UV svijetla koji upijamo i budućeg zdravlja vaših potomaka.

Znanstvenici s norveškog Sveučilišta za znanost i tehnologiju u Trondheimu analizirali su arhivske podatke preko 9000 osoba u razdoblju od 1750. do 1900. godine koji pokazuju sve najvažnije trenutke u životu tih osoba, te ih usporedili s povijesnim dokazima ciklusa solarne radijacije. Ustanovili su kako je, prosječno, životni vijek djece koja su rođena u godini s puno solarne aktivnosti (jačih UV zraka) bio 5,2 godine kraći od ostalih. Djeca u Norveškoj koja su rođena u području gdje su ljudi više izloženi UV zrakama, i čije su majke puno vremena provodile na otvorenom, imala su puno manje šanse doseći starost od dvije godine nego li djeca čije su majke bile manje izložene suncu.

Puno je faktora ovdje u igri, kažu autori istraživanja, no oni se fokusiraju na sljedeće: dok UV radijacija ima pozitivni efekt na razine D vitamina u nama, ona istovremeno rezultira degradacijom vitamina B, odnosno folne kiseline, koja je potrebna za DNA sintezu, brzu diobu stanica i rast stanica embrija.

"Rezultati pokazuju kako previše sunčanja u trudnoći ili tik pred začeće može imati poguban utjecaj na fetus, njegov razvoj, preživljavanje i kasnije reproduktivne performanse žene", kaže koautorica istraživanja Gine Roll Skjærvø. U opasnosti su osobito svjetlopute žene koje se presele u državu s toplijom klimom s puno sunca, jer im fali urođena zaštita u koži.

Norveški znanstvenici kažu kako nema nikakve sumnje u ovo: "Zaključak našeg istraživanja jest da bi trudnice zaista trebale izbjegavati sunčanje ako žele roditi zdravu djecu." I iako se to ne odnosi na žene koje ne planiraju začeće u neko skorije vrijeme (ipak je i vitamin D veoma važan), ovo je veoma važan savjet i za sve one žene koje pokušavaju zatrudnjeti.  

Ako baš ne možete izbjeći izlaganje suncu (čak i na kraće periode) Gine Roll Skjærvø kaže kako kvalitetne sunčane kreme s visokim zaštitnim faktorom (obavezno i UVA i UVB) pomažu spriječiti ovaj negativni utjecaj. Eto još jednog razloga zašto je važno na kožu nanijeti zaštitni faktor prije sunčanja.

Foto: © pf30 - fotolia
Izvor: http://rspb.royalsocietypublishing.org/
self.com