O tome kada započeti dohranu pisali smo nedavno, ali dobar dio pitanja vezanih uz ovu temu često se odnosi na „Kako“.
Nekoliko je smjernica koje vam mi možemo dati, ali najvažnije je da pratite dijete i ritam koji njemu najviše odgovara. Nemojte početak dohrane pretjerano ozbiljno shvatiti kroz nutricionističke brojke. Djetetu je u ovoj dobi mlijeko i dalje glavni izvor nutrijenata, a dohrana znači igru, istraživanje i učenje.
Morate biti svjesni da to što ste vi nešto zagrabili žličicom i prinijeli djetetovim ustima ne znači i da dijete zna što bi sada trebalo napraviti. Prije nego počne sama dohrana, a dijete je naučilo sjediti, možete ga u vrijeme obiteljskog obroka dovesti za stol – bit će mu zanimljivo pratiti što obitelj radi, a ujedno će i učiti o (za njega) novom načinu hranjenja.
Ovisno o kalendaru dohrane koji odlučite pratiti, možete početi s voćem, povrćem ili žitaricama. Ako se još niste odlučili, možete preuzeti i ovaj. Preporuka koju imamo za vas je da razmislite o povrću, jer ono ima neutralniji okus od voća kod kojeg bi se beba mogla naviknuti na slatkoću pa kasnije i odbijati druge okuse. Žitarice je, zbog vremena koje je potrebno za probavljanje, možda najbolje ostaviti za malo kasnije.
Zapremnina malog želuca vašeg djeteta koje je naviklo isključivo na mlijeko nije velika i u početku će pojesti svega 1-3 žličice nove hrane. Možda se to vama čini malo, ali to je upoznavanje s namirnicom i sasvim je normalna količina za bebu.
Prvi čvrsti obrok djetetu je najbolje uvesti u jutarnjim satima kako bi imali cijeli dan za praćenje eventualnih alergijskih reakcija. Na njih treba posumnjati ako se nakon davanja hrane pojave:
- Promjene u probavnom traktu: proljev, nadimanje, plinovi
- Promjene na koži u vidu osipa
- Promjene u dišnom traktu kao što su kašalj, kihanje ili curenje nosa
Zbog moguće pojave alergijskih reakcija nova se hrana bebama uvodi relativno sporo, jedna do dvije namirnice tjedno – otprilike 3-5 dana nudite jednu namirnicu, ako nema reakcije možete prijeći na sljedeću. Ako u jednom ili dva dana djetetu date više namirnica i pojavi se reakcija – nećete znati na što je dijete alergično.
Sve što djetetu pripremate u njegovoj prvoj godini života mora biti bez soli, šećera i začina. To ne znači nužno da mu morate kuhati posebno i odvojeno. Jednostavno iz lonca u kojem se kuha zajednički ručak prije začinjavanja izvadite ono što ćete ponuditi djetetu.
Jeste primijetili kako sam spomenula „nuđenje“, a ne „hranjenje“ djeteta? Da, ponudite djetetu na tanjuru jednu, dvije ili tri namirnice (koje je zasebno već probalo) i dozvolite mu da istražuje. Najlakše će mu biti ako te namirnice narežete na štapiće dužine otprilike 5 cm ili ponudite nešto poput brokule koju može držati za stabljiku dok jede cvjetiće. Više je dobrobiti koje proizlaze iz samostalnog hranjenja, a neke od važnijih su:
- Potiče se sposobnost žvakanja, a time i bolji razvoj govora
- Značajno se potiče razvoj fine motorike djeteta i koordinacija oko-ruka, što će mu kasnije pomoći u razvoju vještina poput crtanja i pisanja
- Dijete razvija sposobnosti proučavanja okusa, teksture, boje i mirisa
- Potiče se djetetova samostalnost i jača se njegovo samopouzdanje
- Dijete uči uz pomoć osjetila (vida, dodira, sluha, njuha i okusa) bolje razumijevati svijet oko sebe
- Djetetu je omogućeno da samo kontrolira apetit, što može spriječiti kasnije poremećaje u prehrani.
Promjena stolice
Kada dijete počne konzumirati čvrstu hranu, vjerojatno će doći do promjene izgleda stolice. To je normalna pojava i ne treba vas zabrinjavati. Neke namirnice omekšavaju stolicu, dok je od drugih stolica tvrđa. I sami ćete kroz određeni period shvatiti kako na koje namirnice vaše dijete reagira.
Raspored obroka
U tablici koja je sastavljena radi bolje preglednosti navedeni su obroci uz dob djeteta kada se oni uvode. Ali tablicu shvatite kao okvirni vodič iz razloga što su sva djeca rođena s različitom kilažom i dužinom, neka vole jesti, neka ne, imaju različit ritam spavanja i dojenja/hranjenja. Tablicu prilagodite sebi i svom djetetu, ali uzmite u obzir da bi valjalo pripaziti na vrijeme obroka.
Nemojte se uzrujavati ako dohrane ne ide baš onako kako ste vi zamislili. Možda djetetu ne odgovara vaš ritam pa mu dozvolite da idete njegovim tempom. Ne morate žuriti s namirnicama, ima cijeli život pred sobom da uživa u raznoraznoj hrani. Neka vam dohrana bude zabavna igra učenja i spoznaje.
I da, ne plašite se nereda. Kada vidite mališana kako slatko mljacka, mrlje od rajčice i cikle će brzo pasti u drugi plan.