Mnogo roditelja želi razgovarati sa svojom djecom o seksu i seksualnosti, ali često ne znaju kako započeti. Evo nekoliko savjeta:
Istražite vlastite stavove
Istraživanja su pokazala da djeca koja osjećaju da mogu slobodno razgovarati sa roditeljima o seksu – jer njihovi roditelji otvoreno razgovaraju o tome i pažljivo ih slušaju – imaju manju vjerojatnost da će se uplesti u visokorizično ponašanje kao tinejdžeri za razliku od djece koja ne mogu slobodno razgovarati sa roditeljima o toj temi. Stoga prvo preispitajte svoje osjećaje vezane za seks. Ako vam je vrlo neugodno razgovarati o toj temi, pročitajte knjige i popričajte o tome sa bliskim prijateljima, rođacima ili liječnikom. Što više proučavate predmet, bit će vam lakše pričati o tome.
Čak i ako ne možete prevladati neugodu, ne bojte se priznati to djeci. Slobodno im kažete: “Znaš, neugodno mi je govoriti o seksu, jer moji roditelji nikada nisu samnom pričali o tome. Ali želim da mi slobodno pričamo o svemu, uključujući o seksu, pa te molim da me pitaš sve što te interesira. A ako i ne znam odgovor, saznat ću nešto više o tome.”
Rano počnite
Učenje djece o seksu zahtijeva pažljiv, kontinuiran dotok informacija, koje bi trebalo početi čim ranije – na primjer, kad učite svoje dijete staro dvije godine gdje mu je nos, a gdje prsti, recite mu “to ti je penis” odnosno “to ti je vagina”. Kako dijete raste, možete nastaviti sa edukacijom dodavajući postepeno više informacija, tako da razumije temu.
Preuzmite inicijativu
Ako vas dijete nije počelo ispitivati o seksu, pronađite priliku da im sami to iznesete. Na primjer, majka prijatelja vašeg sedmogodišnjaka je trudna. Možete mu reći: “Jesi li primjetio da je trbuh Ivanove mame narastao? To je zato jer će roditi bebu, koja raste u njenom trbuhu. Znaš li kako je beba došla tamo?”, i nastavite dalje sa razgovorom.
Nemojte pričati samo o “rodama” ili "pčelama"
Osim što naša djeca moraju znati biološke činjenice o seksu, također trebaju shvatiti da seksualne veze uključuju i brigu, odgovornost i nježnost. Razgovorom o emocionalnim aspektima intimne veze sa djetetom, bolje ćete ga informirati, te će lakše donositi odluke kasnije i oduprijeti se pritisku vršnjaka. Ako vam je dijete u pretpubertetu, morate u razgovor uključiti i poruku o odgovornosti i posljedicama seksualnih aktivnosti. Razgovor sa jedanaest- ili dvanaestgodišnjakom bi trebao uključiti i priču o neželjenoj trudnoći i kako se može zaštiti.
Jedna stvar koju mnogi roditelji previde u razgovoru o seksu sa djecom je hodanje sa nekim. Za razliku od filmova, gdje se dvoje ljudi upozna i već istu večer završe u krevetu zajedno, u stvarnom životu postoji period upoznavanja – držanje za ruke, odlasci u kino, šetnje parkom i razgovori. Djeca trebaju znati da je to bitan dio nježne veze.
Dajte točne informacije, primjerene dobi djeteta
Razgovarajte o seksu na način koji je podoban godinama i zrelosti djeteta. Ako vas osmogodišnjak pita zašto je dječaci i djevojčice toliko mijenjaju kako rastu, možete im odgovoriti:”Tijelo ima posebne tvari, zvane hormoni koji ti daju osobine dječaka ili djevojčice. Dječaci imaju penis i testise, a kako rastu glas im se mijenja i postaje dublji, te im počnu rasti dlake po tijelu. Djevojčice imaju stidnicu i rodnicu, a kako rastu, narastu im grudi i bokovi im se zaoble.
Pripremite ih za slijedeći stupanj razvoja
Djeca se uplaše i zbune kod naglih promjena na tijelu koje prolaze u periodu puberteta. Kako bi spriječili konfuziju i strah, popričajte sa djecom o njihovom tjelesnom razvoju, te stadiju u kojem se trenutno nalaze i koji ih očekuje. Osmogodišnja djevojčica je već dovoljno stara da sazna što je menstruacija, isto kako je i dječak iste dobi već dovoljno star da sazna kakve ga tjelesne promjene čekaju.
Objasnite svoje stavove
Naša je dužnost da objasnimo djeci naš stav o seksu. Iako možda neće prihvatiti vaše stavove kako sazrijevaju, bar će ih biti svjesni dok se bore sa svojim osjećajima i kako postupiti u nekoj situaciji.
Pričajte sa svojim djetetom suprotnog spola
Nekim roditeljima je neugodno razgovarati sa svojom djecom o temama o seksu, ako je dijete suprotnog spola. Ovo je sasvim razumljivo, ali nemojte dozvoliti da vam to postane izgovor da ne pričate sa svojim djetetom o tim temama. Ako ste samohrana majka i imate sina, možete pronaći knjige koje će vam pomoći ili pitajte liječnika za savjet kako razgovarati o seksu sa svojim sinom. Isto tako mogli bi angažirati ujaka ili nekog drugog bliskog muškog rođaka da popriča o toj temi sa vašim sinom, pod uvjetom da među njima već postoji dobra i otvorena komunikacija. Ako dijete živi sa oba roditelja, možda će biti manje neugodno da razgovor sa kćeri obavi majka, a razgovor sa sinom otac. Ali naravno to ne mora biti pravilo. Ako vam je ugodno razgovarati o tome i sa kćeri i sinom, slobodno to učinite. Samo pripazite da zbog razlike u spolu, ove teme ne postanu tabu.
Opustite se
Ne brinite da li znate sve odgovore na djetetova pitanja: ono što znate je puno manje bitno od načina na koji ste odgovorili. Ako mu prenesete poruku, da ne postoje teme, uključujući seks, koje su zabranjene u vašem domu, sve ostalo ćete lako.