Većina djece barem se jednom susrela s pojavom noćnih mora, kojima su najviše sklona između druge i četvrte godine života. Ove se epizode mogu pojaviti tek nekoliko puta, no mnogo je slučajeva u kojima djeca konstantno sanjaju ružne snove, a oni mogu biti povezani s nekim stresnim situacijama kojima su bila izložena tijekom dana. Takve situacije mogu biti scene iz filmova koje su vidjeli na televiziji, ali i neki procesi kojima su izloženi (poput odvajanja od majke kada kreću u vrtić). Pojava noćnih mora predstavlja znatan stres i za roditelje koji su već ionako opterećeni svakodnevnim problemima. Međutim, postoji nekoliko tehnika kojima svojim mališanima možete olakšati takve trenutke, ali ih određenim postupcima, s vremenom, u potpunosti spriječiti.
Prije odlaska na spavanje – pripremite teren
Postoji povezanost između vremena odlaska na počinak i pojave noćnih mora. Dokazano je da su djeca koja kasnije idu na spavanje podložnija pojavama ovakvih epizoda. Djeca predškolske dobi trebala bi imati barem 10 sati sna svake noći. Stoga, pobrinite se da im to i osigurate. Svijetlo u sobi ugasite barem pola sata prije odlaska na spavanje, a do tog trenutka dijete možete okupirati aktivnostima poput čitanja priče, promatranjem zvijezda na nebu ili pak igranjem jednostavnih društvenih igara. Takva će aktivnost dodatno opustiti dijete prije samog spavanja, te će smanjiti šanse za pojavu noćnih mora.
Usmjerite djetetove misli
Ako se dijete tijekom dana susrelo s nekim oblikom stresne situacije, razgovor prije spavanja mogao bi biti od velike pomoći. Podsjetite vaše dijete na neke lijepe trenutke (primjerice druženje s prijateljima, proslave rođendana, obiteljski izlet), te prepričavajte takve događaje. Upitajte dijete što mu se u tim situacijama najviše svidjelo i što bi htjelo uskoro ponoviti. Takva će vrsta razgovora u trajanju od nekoliko minuta ukloniti misli povezane sa stresnom situacijom, te će dijete automatski lakše utonuti u san.
Pokažite razumijevanje
Kada se dijete usred noći probudi u strahu, najčešća reakcija roditelja je da mu jednostavno kažu kako ti snovi nisu stvarni, te ga pokušaju uvjeriti da se vrati na spavanje. No, činjenica je kako je vašem djetetu u tom trenutku sve što je u snovima vidjelo – i više nego stvarno. Tada je najbolje razgovarati s njim nekoliko minuta i odmah na početku naglasiti kako znate kako se osjeća, te da ste svjesni toga kako je uplašeno. Tek tada krenite s uvjeravanjem kako se u njegovoj sobi zaista ne nalazi čudovište. Također je poželjno zajedno s djetetom pretražiti sobu kako bi se uvjerilo da se ispod kreveta ili pak u ormaru zaista ništa ne krije.
Nemojte izbjegavati ono čega se dijete boji
Kada vam dijete ispriča što je sanjalo, naravno da je prvi instinkt pokušati ga smiriti i objasniti mu kako se takve stvari u stvarnom životu ne mogu dogoditi. Međutim, ako se takvi snovi ponavljaju, poželjno je preko dana pokrenuti razgovor o tim strahovima. Već desetak minuta provedenih u raspravi može biti od velike koristi. Neka vam dijete kaže što je to predmet njegove noćne more i što ga posebno kod toga plaši. Primjerice, ako dijete često sanja lutke i one ga plaše, probajte mu kroz igru pokazati kako u njima nema ništa zastrašujuće. Igrajući se možete razviti i priču u kojoj će, primjerice plišana igračka u dvoboju pobijediti lutku koja je predmet noćne more. Takav razvoj događaja (makar kroz igru) lako može dijete uvjeriti kako je „čudovište“ pobijeđeno.
Ne ustručavajte se tražiti profesionalnu pomoć
Ako se i nakon svih poduzetih koraka epizode s noćnim morama često ponavljaju, razmislite o tome da potražite pomoć stručnjaka. Kroz terapiju i profesionalno vodstvo, dijete može usvojiti određene tehnike koje će mu uvelike olakšati situacije koje sa svakim snom prolazi.