Kako izbjeći svađu s vašim tinejdžerom?

Otvoreno porazgovarajte sa svojim djetetom i naučite ga da preuzme odgovornost za vlastita djela

Kako izbjeći svađu s vašim tinejdžerom?

Nitko od nas nije baš savršen kada ga počnu pucati pubertetski hormoni, no u tim trenucima ne možemo niti zamisliti ono drugu roditeljsku stranu. S druge strane svi roditelji bili su tinejdžeri, no to ne znači da se ne javlja mnogo problema u ovom osjetljivom periodu života.

Što kad vaše zlato odjednom postane svadljivo? Kako se ponašati u tim situacijama?

Ako možete pokušajte izbjeći izravne sukobe. Njima postižete samo ogorčenost obiju strana. Česte svađe završavaju vikanjem, bespotrebnim izvikivanjem pogrdnih imena i optužbama zbog kojih će obje strane kasnije požaliti. Zadržite hladnokrvnost, nemojte psovati, ne iznosite stare probleme, poštujete i slušajte što vam dijete ima za reći. Dok dijete govori, izdržite iskušenje da prekidate, optužujete ili osuđujete. Slušajte kako valja i odgovarajte. Imajte na umu da ste vi odrasli a oni djeca, premda bih vam preporučila da to njima ne naglašavate.

Svaki problem razriješite tako da sjednete sa svojim tinejdžerom i u četiri oka dogovorite kompromis koji će zadovoljiti obje strane. Primjerice, tinejdžer stiže kući kasno, bez da vas je obavijestio i umjesto da vičete: "Kako se usuđuješ dolaziti u ovo doba? Zbog takve neodgovornosti nema izlaska cijeli tjedan", pokušajte sjesti i objasniti im: "Silno sam se zabrinula što te nema tako kasno. Ti si odgovorna osoba pa me, molim te, ubuduće nazoveš. Ostavi mobitel uključen da te mogu nazvati."

Kada s njim rješavate problem, svakako se držite jedne teme. Ako su trenutačan problem loše ocjene na nedavnim testovima u školi, raspravite o razlogu i načinima kako to riješiti, nemojte u to uvlačiti druge stvari kao: tvoja je soba uvijek neuredna, ne pomažeš dovoljno u kućanskim poslovima... Izbjegavajte biti previše osobni, jer to nije postupanje prema djeci s poštovanjem koje zaslužuju i teško da ih možete osuđivati ako uzvraćaju istom mjerom. Kao i s malom djecom, treba biti posve jasno da niste nezadovoljni djetetom nego se ne slažete s njegovim ponašanjem ili stajalištem.

Ako neprekidno uvjeravate tinejdžera da je grozan, vrlo je vjerojatno da će mu to postati samoispunjujuće proročanstvo. No ako im kažete da su odgovorni i da vjerujete u njih, manja je vjerojatnost da će vas iznevjeriti. Kad počnu izlaziti s prijateljima, stavite im do znanja što od njih očekujete i s kojim iznosom džeparca mogu računati. Dajte im do znanja da ako piju alkohol, moraju znati opasnosti i biti umjereni, te da ne sjedaju u automobil s pijanim vozačem.

Kako im reći "ne"?

Dečki nisu vični verbalnoj vještini u prepiranju, te obično pribjegavaju vrijeđanju ili agresivnosti kako bi naglasili svoje stajalište (doduše niti mnoge današnje djevojke ne zaostaju puno), dok su djevojke vrlo govorljive, a obično u raspravu uključuju i dozu emocija. Izbjegavajte uvlačenje u iscrpljujuće objašnjavanje. Rasprava se u pravilu svodi na nešto što tinejdžer želi učiniti, a roditelj kaže "ne". Prvo, roditelji bi trebao mirno saslušati razloge koje tinejdžer navodi u obranu svog stajališta glede određene situacije, ako je potrebno postavljati i pitanja. Ako je roditelj posve siguran da je odgovor "ne", treba im to reći uz sve razloge za takvu odluku. Nađete li se u takvoj situaciji, objasnite mirno, čak se ispričajte ako je potrebno, i recite kako je ovom prigodom predmet rasprave završen te da niste više otvoreni za pregovaranje. Otiđite. Slučaj je završen. Bez obzira na to što dijete odgovorilo, od povika: "Nepravedna si" do grubih uvreda, ne smijete se ponovo dati uvući u raspravu.

Jednako kao što roditelji na kraju popuste maloj djeci, tinejdžeri će također ubrzo shvatiti imaju li roditelje koji će (nakon dovoljno cmizdrenja i jadikovanja) promijeniti mišljenje. Posljedica je da će ubuduće roditelji na ovaj ili onaj način biti prisiljeni promijeniti mišljenje. Moguće je, dakako, da se promijene okolnosti (naprimjer, ipak će ih odvesti i dovesti prijateljičin roditelj), koje isključuju razlog odbijanju. U takvom slučaju objasnite zbog čega ste morali promijeniti mišljenje.

Pružite pravo odabira

Uspješan način za izbjegavanje opasnosti od sukoba jest da, kad god je to moguće, tinejdžeru pružite isključivo pravo odabira, odgovornost za vlastita djela i neposrednu sudbinu. Zatražite njihovo obećanje da će izaći s prijateljima tek nakon što završi zadaću iz povijesti ili očisti kuhinju. Ako zadatak nije urađen, nemaju koga kriviti osim sebe. Počnu li bjesnjeti ili vikati, naprosto kažite da su znali posljedice odgovornost je, dakle, isključivo na njima; na to su pristali. Kraj priče.

Dok jedan roditelj diskutira s tinejdžerom, imperativ je da se drugi ne miješa osobito ako je suprotnog mišljenja od drugog roditelja. Ne samo što bi to umanjilo roditeljski autoritet i omogućilo tinejdžeru da jednog od roditelja smatra razumnijim, nego će nedvojbeno prouzročiti sukob među roditeljima te će se "diskusija" između roditelja i djeteta ubrzo pretvoriti u svađu među roditeljima. Roditelji uvijek moraju svoje nesuglasice rješavati privatno, a pred djetetom nastupati kao jedinica.


Izvor: knjiga "Da, molim. Svejedno! - Vodič za učenje tinejdžera dobrom ponašanju"
Autorica: Penny Palmano
Nakladnik: Veble commerce
Foto: © pressmaster - Fotolia.com