Razvod je jedan od najvećih izazova za roditelje koji tada moraju zatomiti vlastite osjećaje i misliti na djecu i njihov emocionalni razvoj jer djeca zbog razvoda mame i tate prolaze teško razdoblje. Najčešće im je teško iskazati osjećaje, razgovarati o svojim strahovima i postavljati pitanja o onome što ih muči. Odrasli zato često pretpostave da su se prilagodila i da dobro podnose rastavu, a zapravo vrlo vjerojatno djeca osjećaju krivnju jer misle da su ona kriva što brak njihovih roditelja nije uspio.
Savjeti za roditelje
Roditelji s djecom moraju iskreno razgovarati o osjetljivim temama. Dijete mora znati da ga oba roditelja i dalje vole iako više ne žive zajedno. O bolnim temama treba hrabro razgovarati a dijete treba potaknuti da iskazuje ljubav roditelju koji s njim živi, ali i onome koji se odselio. Vrlo je važno omogućiti kontakte djeteta s roditeljem s kojim ne živi. Većina djece će se osjećati krivima čak i nakon što su roditelji rekli da nisu. Stoga je od velikog značaja za roditelje i djecu da im to naglase. Djeci treba reći da ponekad odrasli mijenjaju način na koji se međusobno vole ili se ne mogu složiti oko stvari i zato moraju živjeti odvojeno.
Vrlo često su roditelji zaokupljeni vlastitim problemima i nošenjem sa novonastalnom situacijom te se teže uživljavaju u djetetove poteškoće i potrebe, pa je vrlo bitno u ovakvim kriznim situacijama pronaći stručnu pomoć. Između ostaloga, za uspješno prevladavanje krize bitno je proraditi osjećaje, uspostaviti emocionalnu stabilnost, smanjiti očekivanja od sebe, orijentirati se na sadašnjost i budućnost, poštivati bivšeg partnera te prihvatiti reakcije djeteta.
Velike promjene u životu svih
Razvod donosi mnoge promjene sa sobom. Od emocionalnih i socijalnih do financijskih i profesionalnih. Djeci se mijenja čitav svijet, jer ne samo da više ne žive s oba roditelja, već često mijenjaju dom, vrtić ili školu, prijatelje ili se privikavaju na nove članove obitelji. Predškolci su skloni smookrivljavanju Jedna od najčešćih reakcija djece predškolske dobi je samookrivljavanje. Manja djeca često misle da je nešto što su učinili dovelo do poteškoća između roditelja ili razvod objašnjavaju jednim izoliranim incidentom što ga pamte. Oni često vjeruju da ukoliko će biti zaista dobri, sve će ponovno biti u redu i roditelji će biti zajedno. Djeca i kroz razvoj simptoma odvraćaju pažnju roditelja od njihovih konflikata i time ih nastoje zadržati u braku. Većina djece uspješno prevlada krizu, no dio djece doživljava emocionalne poteškoće čak i u odrasloj dobi.
Kako pomoći djetetu da se suoči sa razvodom?
Ako je vaše dijete vidno uznemireno možete mu pomoći na način da mu date do znanja da je u redu plakati. Plakanje je zdravi način iskazivanje emocija. Ponekad djeca žele pričati kao i plakati. Ponekad žele samo plakati. Dugotrajni konflikti među razvedenim roditeljima pogubniji su za djecu od samog razvoda. Potražite stručnu pomoć ili pomoć prijatelja da vam pomognu nositi se s vlastitim emocijama. Izbjegavajte tražiti od djeteta da prenosi poruke vašem bivšem supružniku ili tražiti od njega da se ponaša kao špijun ili posrednik, Ne postavljajte pitanja o drugom supružniku i ne tražite da dijete skriva informacije. Ne dajte obećanja koje niste u stanju održati. Nemojte da se dijete osjeća loše jer pokazuje privrženosti i brigu za drugog roditelja. Obeshrabrite dijete da ne zauzima stranu, vašu ili vašeg supružnika.
Zaista je bitno za dijete da ima odnos s oboje roditelja. Ohrabrujte kontakte djeteta s drugim roditeljem i bliskim ljudima. Ne trebate osjećati da morate nadomjestiti gubitak djetetu na način da mu pravite ustupke ili kupujete skupe poklone. Najbolje što možete dati djetetu ste vi i vaše vrijeme. Nakon razvoda pokušajte biti konzistentni u discipliniranju djeteta. Djeca moraju jasno znati što se očekuje od njih i osjećaju se sigurnije kada su im postavljene razumne granice-
Nije tada samo bračnim partnerima teško, i njihova djeca jako pate