Nerijetko se pitamo kako djetetu približiti taj apstraktni pojam, kako ga uvesti u svijet novca, naučiti odgovornosti na lak i zabavan način. Dragi roditelji, odvojite malo vremena i posjetite izložbu „Abeceda novca“ u Tehničkom muzeju u Zagrebu, gdje ćete kroz igru pronaći odgovore na ta i mnoga druga pitanja, i odlično se zabaviti sa svojim djetetom.
Djeca dolaze u doticaj s novcem kada ga dobiju na dar od članova obitelji ili kao džeparac. Kako bi od rane dobi razvili odgovoran odnos prema novcu, trebalo bi ih što je moguće ranije upoznati s osnovnim pojmovima. Iako je riječ o iznimno važnoj temi koja sa sobom povlači niz drugih pitanja, novac nije dovoljno zastupljen u kurikulumu pa i starija djeca često imaju iskrivljenu sliku o svijetu novca.
Upravo je zato izložba „Abeceda novca“ hvalevrijedan projekt kojemu je cilj približiti tu temu najmlađima kroz zanimljivu, zabavnu i edukativnu igru. Osim učenja kroz igru, cilj izložbe je potaknuti dijete na stvaranje vlastitog mišljenja, donošenje odluka i kritičko razmišljanje.
Abeceda novca funkcionira kao velika igra. Djeca dobivaju elektronsku bankovnu karticu na osobni račun koji sadrži početni kapital. Prilikom posjeta postajama na izložbi, djeca imaju priliku kroz igru sudjelovati u važnim procesima protoka novca. Na svakoj stanici izložbe novac se može zaraditi, trošiti, štedjeti ili pak uložiti u robu i dionice, kao i donirati u određene svrhe.
Stanice koje dijete prolazi su Muzej novca, Trgovina, Narodna banka, Banka, Budžet, Bogatstvo i siromaštvo, Milijunski studio, Luksuz, Flora i fauna hrvatskih kovanica i Novac nije sve u životu. Kroz igru, na jednostavan i interaktivan način, uči se kako se ispire zlato, otplaćuje kredit, što je kućni budžet, zašto nije dobro ići u kupnju praznog želuca, što su dionice, što se sve nalazi u trezoru banke, što je pravedna trgovina, zašto je dobro štedjeti...
Na jednoj od prvih stanica, u Narodnoj banci dijete uz pomoć kustosa i/ili roditelja tiska novčanicu, prolazeći kroz sve faze izrade i pazeći da novčanica ima sva naznačena obilježja. U jednom kutku možete tražiti pogreške, odnosno razlike na dvjema novčanicama od 50 kn, a u drugom pak kutku postati istražitelj i uz pomoć uputa provjeriti je li novčanica od 20 kn original ili kopija.
U jednom posebnom, zlatom optočenom kutku čeka vas lik iz prošlosti – pohlepni kralj Mida koji priča svoju priču i iz svog iskustva savjetuje da pazimo što želimo u životu jer nije sve u zlatu. Nakon susreta s kraljem, djeca ispisuju flomasterom što je prema njihovom mišljenju važno u životu i ne može se platiti novcem.
Svaka postaja ima multimedijalni kviz kroz koji djeca mogu testirati novostečeno znanje i zaraditi novac “intelektualnim radom”. Primjena interaktivnih postaja omogućuje ciljano i samostalno učenje. Premda je „Abeceda novca“ namijenjena djeci starijoj od osam godina, ne sumnjamo da će osvojiti sve generacije.
Djeca će na na vrlo opipljiv i aktivan način na izložbi saznati sve najvažnije informacije o novcu, shvatiti da odrasli moraju mnogo raditi kako bi zaradili za kredit, režije, hranu i sve ostalo što si mogu priuštiti. Naučit će da postoji velika razlika između bogatih i siromašnih, da nije dobro bacati novac kroz prozor i da je lijepo dio novca donirati onima kojima je pomoć neophodna.
Uz sve važne informacije kroz cijelu izložbu se proteže misao da se do novca dolazi napornim i teškim radom, da moramo biti odgovorni i razumni prilikom trošenja, te da se mnoge stvari u životu ne mogu kupiti novcem. Koji put valja dignuti pogled (s izloga) prema nebu i sanjariti, i ne zaboraviti uživati u besplatnim stvarima – obitelji, igri i prijateljstvu. Novac je važan ali nije sve u životu.
Izložba Abeceda novca je interaktivna izložba nastala u suradnji Dječjeg muzeja ZOOM iz Beča i Dječjeg muzeja FRida & freD iz Graza. Inicirana od strane Erste Grupe i dio je programa Sponzorstva za bolje sutra.
Ulaznica za posjet Muzeju ujedno je ulaznica za izložbu tj. ulaznicom za izložbu možete razgledati i cijeli Muzej. Radno vrijeme: utorak – petak: 9 – 17, subota i nedjelja: 9 – 13