Istina o čaju

Kada je vani hladno i vlažno, naš organizam žudi za nečim toplim. Liječnik će uvijek savjetovati da to bude topli čaj ili juhica.

4d0f350da31bb

Obzirom da ga je lakše i brže pripremiti i da postoji u svim zamislivim okusima, mnogi posežu za čajem. Što zapravo znamo o tom ukusnom napitku i zašto je toliko poželjan u ljudskom organizmu?

Po čaju su najpoznatiji Britanci, no taj stereotip uopće ne odgovara stvarnim brojkama. Čak i u zemljama koje su tradicionalno okrenute ispijanju kave, čaj se sve više konzumira, a industrija čaja već više od deset godina bilježi uzastopni rast dobiti i prihoda.

Baš kao i kod biranja savršene arome kave ili savršenog vina i odabir idealnog čaja može potrajati. No, ono što zasigurno niste znali je da sav čaj potječe zapravo od jedne jedine biljke zvane - Camellia sinensis, koja potječe iz Kine.

Listovi biljke od kojih se radi čaj, variraju od mekanih i sjajnih do mutnih i bjelkastih. Svaka od tih vrsta lišća daje specifičnu vrstu čaja. Ista biljka u konačnici daje čak 3.000 različitih vrsta čaja koje se razvrstavaju najčešće u tri glavne grupe: zeleni, crni i oolong čajevi.

Tu su još i čajevi s raznim okusima koje možemo kupiti u supermarketu i razni biljni čajevi, no oni zapravo uopće službeno nisu čajevi.

Zeleni čaj

Ovaj najpoznatiji ljekoviti čaj pije oko 10% svih ljubitelja čaja. Lišće mu raste u Kini i Japanu, a kad se prokuha, zelenkasto-žuti napitak ima opor i travkast okus. No ono što trebamo znati je da je ovaj čaj bogat antioksidantima i može štititi protiv određenih vrsta raka (pluća, jajnika, dojki, prostate i želuca) te smiruje bolove u želucu i gastiritis.   

Bijeli čaj

Najrijeđe viđeni od svih čajeva, bijeli se čaj dobiva tako da se lišće zelenog čaja bere dok je još skroz mlado, pa ostaje bjelkasto. Kad se skuha, bijeli čaj je gotovo bezbojan te vrlo nježnog okusa, pomalo slatkast i orašast.

Crni čaj

Ovaj čaj se najviše konzumira među čajoljupcima, a lišće mu raste u Africi, Indiji, Šri Lanki i Indoneziji. Može doći u niz različitih okusa, no svi su "jači" od zelenog ili oolong čaja. Dobiva se tako da listići do kraja oksidiraju prije sušenja, tj. ne pare se prije sušenja kao listići zelenog čaja.
Istraživanja su pokazala da antioksidanti pronađeni u crnom čaju mogu igrati važnu ulogu u prevenciji bolesti srca, srčanog udara i nekih vrsta raka.

Oolong čaj

Ovaj čaj je među najkvalitetnijima i najskupljima na svijetu. Lišće čaja koje raste na Tajvanu, prolazi kroz vrlo kratki proces oksidacije, pa poprima crvenkasto-smeđu boju.
Kada se skuha, čaj je blijedožute boje, te ima cvjetno-voćni okus, konkretnije okus breskve sa laganom aromom dimljenog lišća. Oolong čaj ne bi se smio zbog svog delikatnog okusa piti s mlijekom, šećerom i limunom, kažu čajoznalci.

Čajevi s okusima, biljni čajevi i mješavine čaja

Obzirom da čaj jako lagano i brzo upija okuse, mnoge kulture od davnina u njih dodaju biljke, začine (npr. cimet i vaniliju), aromatična ulja i cvijetove. U Kini je dodavanje cvijetova kao što su jasmin, orhideja, ruža ili magnolija vrlo popularno. U arapskim zemljama, u čajeve dodaju lišće svježe minte i puno puno šećera. U Indiji rade začinjeni masala čaj u koji dodaju začine poput džumbira, cimeta, kurkume ili papra.

Industrija danas kreira čajeve najrazličitijih okusa. Oni se zapravo ne bi ni smjeli nazivati čajevima ako u bazi nemaju biljku Camellia sinensis.

Današnje mješavine rade se na način da se različite biljke, začini i cvjetovi izmješaju i dodaju u vruću vodu. Biljni čajevi su bez kofeina, a najpoznatiji su čaj od kamilice, peperminta, šipka, anisa i limuna.

Čaj i kofein

Kofein sadrže čajevi napravljeni od biljke Camellia sinensis. Ukoliko ih i pijemo svakodnevno, ne moramo strahovati za zdravlje, jer su istraživanja pokazala da:
- 4 šalice čaja dnevno znače dobro zdravlje bez negativnog kontraefekta koji uzrokuju drugi kofeinski napitci
- 4 šalice čaja dnevno sadrže umjerenu količinu kofeina, koji može pomoći pri koncentraciji
- Kada pijemo normalnu šalicu čaja, u organizam unosimo manje kofeina nego da smo popili šalicu instant kave, jer čaj sadrži upola manje kofeina nego kava.

(JK)