Te mrlje mogu biti raznih nijansi, od svjetlosmeđih do gotovo crnih, a uglavnom se pojavljuju na licu, rukama i drugim dijelovima kože koji su više izloženi suncu.
Hiperpigmentacija se pojavljuje uslijed prekomjerne proizvodnje prirodnog pigmenta melanina u gornjim slojevima kože.
Kod trudnica se najčešće govori o melasmi ili kloasmi, odnosno takozvanoj "maski trudnoće", a proizvodnja melanina potencirana je hormonalnim promjenama. Smeđe mrlje mogu se pojaviti u bilo kojoj fazi trudnoće, a čini se kako su tamnoputije žene sklonije hiperpigmentaciji od onih svjetlije boje kože. Osim na licu (gdje se mrlje često formiraju poput maske), rukama i nogama, mrlje se javljaju i na dijelovima tijela koja su i inače jače pigmentirani, poput prepona i pazuha, a često se događa da potamnjuju postojeće pjegice i ožiljci na koži.
Kako spriječiti ili umanjiti hiperpigmentaciju?
Protiv hiperpigmentacije postoje razni kemijski pilinzi i terapije laserom, ali se oni nikako ne preporučuju trudnicama i nastojte ih izbjegavati. Za trudnicu su uvijek najbolji izbor prirodne metode i prevencija.
Postoji i niz prirodnih kućnih pripravaka kojima možete umanjiti hiperpigmentaciju kože. Iako će od vas zahtijevati dodatni trud, svakako vrijedi pokušati s ovim pripravcima koji, prema svjedočanstvu mnogih trudnica, doista djeluju.
Domaći pripravci pomoću kojih se može umanjiti hiperpigmentacija
Limun. Limun sadrži limunsku kiselinu koja prirodno posvijetljuje. Nanesite limunov sok na mrlje i ostavite ga oko 15 minuta prije no što ćete ga isprati. Ovaj postupak primijenite svaki drugi dan i budite uporni. Rezultati neće doći preko noći. Isto tako, uvijek nanosite kremu za sunčanje kada ste vani, jer inače rezultata neće biti. Ako primijetite da vam limunov sok previše isušuje kožu, razblažite ga s vodom.
Papaja. Kašica ili pasta od papaje imat će sličan efekt kao i limunov sok na hiperpigmentirane mrlje. Naime, papaja sadrži enzim papain koji također djeluje kao prirodni posvijetljivač te može umanjiti pojavu hiperpigmentacije kože. Isto tako, on djeluje kao nježan piling, odnosno uklanja mrtve stanice na površinskom sloju kože (epidermi), pa će je ujedno omekšati i poticati njezinu obnovu. Papaju usitnite blenderom te nanesite na kožu, ostavite da djeluje 15 minuta i potom isperite mlakom vodom. U kašicu od papaje možete dodati i iscijeđeni sok polovice limuna za potpuni učinak.
Mlijeko i kora naranče. Blenderom usitnite koru naranče, s time da uvijek odaberite naranče iz organskog uzgoja koje u porama kore ne sadrže pesticide, te ih pomiješajte s punomasnim mlijekom. I kiselina iz kore i mlijeko prirodno posvjetljuju kožu te će zajedno umanjiti hiperpigmentaciju. Zrnati dijelovi kore naranče napravit će na koži piling i pomoći u njezinoj bržoj obnovi (a time i uklanjanju područja koja na površini kože formira pigment melanin), dok će mlijeko ujedno spriječiti isušivanje kože. Kada ste napravili masku, nježno je umasirajte u kožu, ostavite da djeluje 30 minuta i potom isperite toplom vodom.
Aloe vera. Ono što nam je potrebno iz biljke Aloe vere jest aloesin, sastojak koji upija melanin iz kože. U ljekarnama možete pronaći prirodni gel od aloe vere, no isti učinak imat će i listovi same biljke koja se često uzgaja kao sobno bilje. Osim što će posvijetliti tamne mrlje na koži, ona će i ublažiti opekline od sunca. Uzmite list aloe vere, razrežite ga po dužini i skupite dragocjeni gel koji se nalazi unutar mesnatog lista. Taj gel možete direktno aplicirati na mrlje i ostaviti da djeluje 20 minuta. Koristite ovu metodu jednom do dva puta dnevno, svaki dan kroz dva tjedna i vidjet ćete rezultate.
Kurkuma. Ovaj stari indijski začin, osim u jelima koristiti možete i u kozmetičke svrhe. Jednu žličicu kurkume u prahu pomiješajte s limunovim sokom dok ne dobijete razmazivu pastu. Nakon toga nanesite pastu na mrlje i ostavite da djeluje 15 minuta i potom isperite mlakom vodom. Ne izlažite se odmah po tretmanu sunčevim zrakama, a postupak ponavljajte svaka dva do tri dana.