Herpes kod djece: Kako ga liječiti i na što treba pripaziti?

Herpes simplex uobičajena je virusna infekcija koja prati pojedina stanja organizma, a najčešće se javlja kao popratna pojava infekcija koje narušavaju imunitet te kod stresa, straha, tjeskobe ili nervoze

herpes on the mouth of the child

Herpes simplexuobičajena je virusna infekcija koja prati pojedina stanja organizma, a najčešće se javlja kao popratna pojava infekcija koje narušavaju imunitet te kod stresa, straha, tjeskobe ili nervoze. Primarna infekcija obično se događa tijekom djetinjstva, dok reaktivacija virusa može nastupiti i godinama kasnije. Procjenjuje se da je njime zaraženo 60 posto djece u dobi do 10 godina. Nakon prve infekcije, virus ostaje u živčanim stanicama i može se aktivirati periodično, uzrokujući ponovnu pojavu simptoma – najčešće na istom ili približno istom mjestu.

Simptomi

Dojenče ili malo dijete pri prvom susretu s ovim virusom reagira vrlo burnim simptomima, a očituje se kao teški oblik upale usta, odnosno crvenilom sluznice usta i ždrijela te visokom temperaturom. Klonulost, neraspoloženost djeteta, odbijanje hrane i pojačano slinjenje prethode pojavi bolnih mjehurića po sluznici usta. U djece nije neuobičajeno i izbijanje mjehurića na nosu i obrazima. Nakon nekoliko dana mjehurići pucaju, suše se i na njihovom mjestu se stvaraju žućkasto-smeđe kraste. U toj fazi bolest nije više zarazna. Kraste same otpadaju i ne ostavljaju ožiljke.

Na što treba pripaziti?

Kako bi se spriječilo širenje virusa, upozorite dijete da ne dira zahvaćena područja rukama. Tijekom akutne faze infekcije, važno je izbjegavati ljubljenje i grljenje. Imajte uvijek na umu da se herpes lako prenosi dodirom s posuđem, priborom za jelo i ručnicima. Zbog toga bi dijete trebalo korisiti isključivo vlastite predmete i ne dijeliti ih s drugima. Poseban oprez potreban je ukoliko mališan nosi leće jer se virus herpes može prenijeti na oči tijekom stavljanja leća i uzrokovati ozbiljna oštećenja oka. Zaražena djeca bi trebala izbjegavati dodir sa osobama koje boluju od ekcema kože jer su oni podložniji infekciji, ali i sa svima onima koji imaju oslabljeni imunološki sustav jer virus može značajno ugroziti njihov život.

Liječenje herpesa

Herpes simplex virus se ne može izliječiti nikakvim lijekovima. Obično prolazi spontano i ne zahtijeva posebno liječenje.Od lokalnih preparata, najčešće se primjenjuje aciklovir, ali i brojna druga ljekovita sredstva u obliku gelova za neutralizaciju virusa, vanjska terapija kremama koje sadrže cink, ulje čajevca i slično. Postoji i nekoliko alternativnih rješenja, poput hladno-toplih obloga na pogođenim područjima. Ako su mjehurići na usnama, dajte djetetu da siše led koji će izmjenjivati s ispijanjem vrućeg čaja ili juhe. Od koristi može biti i ispiranje usta toplom vodom koja je pomiješana s morskom vodom. Pobrinite se da dijete izbjegava začinjenu hranu, citruse, kečap ili bilo koju drugu hranu koja bi mogla peći zahvaćeno mjesto. U borbi s herpesom hrana može biti itekako jako oružje. Ona može ublažiti i skratiti akutnu epizodu bolesti i prevenirati naredne.