Dojenje u prvim tjednima: Dobiva li moje dijete dovoljno mlijeka?

Ukoliko dojite, možda se često pitate dobiva li vaše dijete dovoljno mlijeka?

4d6f8cd764af8

Teško je zapravo izmjeriti koliko mlijeka dijete popije za svakog obroka, pa je normalno da se mami po glavi motaju misli vezane uz to je li beba dovoljno jela ili možda čak previše? Postoje neki znakovi pomoću kojih ćete dobiti odgovor na pitanje jede li beba onoliko koliko bi trebala za zdrav rast i razvoj.

Postavite si sljedeća pitanja:

Dobiva li moje dijete na težini?
Stalan, proporcionalan i stabilan rast u težini najčešće je najpouzdaniji znak da beba dobiva dovoljno mlijeka. Imajte na umu da većina beba izgubi nešto na težini odmah poslije poroda, no ubrzo sve nadoknadi već za 10 do 14 dana. Bebina težina mjeri se pri svakom pregledu kod pedijatra. Ukoliko se plašite da ne jede dovoljno, pratite bebinu težinu češće i brojke će vam dati egzaktni odgovor.

Koliko često moja beba jede?
Većina dojenčadi jede 8 do 12 puta tijekom dana (24 sata), odnosno svaka dva do tri sata. Nakon 6 do 8 tjedana od poroda, ti periodi između hranjenja će se možda malo produžiti. S druge strane, u nekim će periodima ubrzanog rasta beba tražiti svoj obrok više puta ili duže sisati. Imajte na umu da što više beba sisa, to će više mlijeka vaše tijelo proizvoditi.

Čujem li bebu kako guta?
Ukoliko podrobnije slušate, čuti ćete kako vaša bebica guta. To je pouzdani znak da doista jede. Isto tako, pratite snažnije, ritmične pokrete na bebinoj donjoj čeljusti. Oni su također znak da mališan jede.

Što osjećam u dojkama?
Kada beba jede, osjetit ćete nježno povlačenje bradavice. Dok se samo igra "s hranom" više ćete imati osjećaj kao da vas bebica gricka ili štipa. Dojke će vam biti otečene i teške prije hranjenja, a mekše i praznije nakon što se beba najela. Ukoliko vas prilikom dojenja dojke ili bradavice bole, potražite pomoć liječnika.

Što je s pelenama?
Prvi tjedan nakon rođenja, očekujte da ćete bebi promjeniti 6 do 8 mokrih pelenica i oko 3 kakanih dnevno. Prvih dana kakica je tamna i ljepljiva, a s vremenom postaje sjemenasta, mekana i žućkasta.

Izgleda li moja beba zdravo?
Beba koja se čini zadovoljna nakon hranjenja, budna je i aktivna, vjerojatno pije dovoljno mlijeka. Dodatni dokaz je i zdrava boja bebine kože.


Vjerujete svojim instinktima

Vi svoju bebu poznajete najbolje. Ukoliko osjetite da nešto nije u redu, obavezno odvedite bebicu liječniku, a osobito ako:

- Beba ne dobiva na težini.
- Ne piški šest do osam puta dnevno i ima stolicu manje od tri puta dnevno.
- Nervozna je, nemirna i plačljiva nakon dojenja.
- Čini se da je cijelo vrijeme pospana.
- Nije zainteresirana za sisanje.
- Namjerno pljuje mlijeko ili izbacuje veće količine mlijeka povraćanjem.

I zapamtite, svaka beba je posebna. Možda vas iznenade obrasci hranjenja kod vaše male buhtlice. Tako dugo dok raste i razvija se normalno, možete biti prilično sigurna da ispunjavate dojenjem njegove ili njezine nutritivne potrebe.