Djeca uče još u trbuhu

Učenje i aktivni razvoj djeteta počinju od trenutka začeća, nove studije pokazuju da nerođena djeca imaju veliki broj sposobnosti

Djeca uče još u trbuhu

Učenje, komunikacija i aktivan razvoj počinju puno prije odlaska u školu, savladavanja prvih riječi ili koraka. Sve veći broj studija upućuje na to da djeca još za boravka u trbuhu imaju veliki broj sposobnosti koje im omogućuju učenje, razumijevanje vanjskih podražaja pa čak i nekog vida komunikacije s roditeljima.

Od samog začeća djetetu se razvijaju osjetila, a u 28. tjednu trudnoće već mogu misliti je rim to dopušta dovoljno razvijena moždana kora. Time se ujedno otvara i čitav splet novih mogućnosti za učenje i komunikaciju.

Nakon 2 mjeseca razvoja, s djetetom u trbuhu moguće je razviti i neki oblik direktnije komunikacije. Naime, nakon tog perioda djetetu je razvijen osjet dodira te ono može osjetiti vibracije koje se prenose kroz plodnu vodu.

Nekoliko tjedana nakon toga dijete se već može kretati, preokretati u sigurnosti majčinog trbuha razvijajući pritom motoričke vještine. Tu veliki utjecaj ima i umirujući učinak ritmičnog koračanja majke na bebu. Sličan učinak ono zadržava i nakon rođenja – zibanje kolijevke, nošenje u naručju, vožnja autom imaju vrlo umirujući učinak na veliki broj djece.

Nakon otprilike šest mjeseci trudnoće, djeca mogu reagirati na vanjske zvučne podražaje je rim je razvijeno osjetilo sluha. Može vrlo dobro čuti roditeljski glas, glazbu te sve ostale zvukove okoline. Pri tome mu najviše odgovara zvuk kucanja majčinog srca.

Osim toga, mala djeca vrlo dobro reagiraju na glazbu čiji ritam otprilike odgovara ritmu kucanja srca. Prema nekim istraživanjima dijete koje je svakodnevno slušalo neku pjesmu u trbuhu nakon poroda na nju reagira umirujućim ponašanjem.

U svom opsežnom istraživanju, dr. Manrique je pratila utjecaj prednatalne stimulacije na razvoj djece. Rezultati su pokazali das u majke koje su na neki način pokušale komunicirati s djetetom u trbuhu imale lakši porod.

Naime, takva novorođenčad je imala bolje motoričke sposobnosti, bolje razvijen sluh i sposobnost pamćenja u odnosu na djecu koja nisu bila prednatalno stimulirana. Pozitivni efekti prednatalne komunikacije vidljivi su i nakon poroda jer se takva djeca brže i bolje razvijaju u velikom broju aspekata.

Zato dragi roditelji, pjevajte, svirajte, čitajte svom djetetu, lupkajte po trbuhu i najvažnije od svega – imajte pozitivan stav te ga prenesite na svoje dijete još dok je u trbuhu.

Autor: Josipa Kovač
Preuzeto s: Naturala.hr