Današnji klinci nisu ništa više sebični i podjednako su sretni i zadovoljni kao i njihovi roditelji.
"Zaključili smo da su, češće da nego ne, današnji klinci vrlo slični generaciji 70-tih", kazao je istraživač Brent Donnellan, profesor na Michigan State University.
Studija je proučavala i značajan generacijski jaz po pitanju odnosa prema poslu. Pojedinci rođeni između 1982. i 1999. godine više od svojih roditelja poštuju slobodno vrijeme od posla te nagrade poput povećanja plaće ili poboljšanja statusa.
Milenijski stavovi
Donnellan i njegovi kolege analizirali su informacije sakupljene od više od 477.000 maturanata između 1976. i 2006. godine, odnosno njihove stavove, ponašanje i vrijednosti.
Sudionici su odgovarali na pitanja kojima se mjerila samodopadnost, poput "U usporedbi s drugim osobama tvoje dobi, kako ocjenjuješ svoje školske uspjehe?" ili "Koliko misliš da si inteligentan u usporedbi s drugim osobama tvoje dobi?". Sudionici su ocjenjivali takva pitanja ocjenama od 1 (nisko sam ispod prosjeka) do 7 (iznimno iznad prosjeka). Svi sudionici od 1976. do 1980. godine davali su prosječnu ocjenu 4,9, dok su milenijske generacije od 2001. do 2006. godine davale prosječnu ocjenu 4,94.
U mjerenju samopouzdanja, upitnici su uključivali šest stvari koje su maturanti trebali ocijeniti od 1 (uopće se ne slažem) do 5 (potpuno se slažem). Pitanja su bila, primjerice, "Imam pozitivno mišljenje o sebi" ili "Sve u svemu zadovoljan sam sam sobom". I ovaj put nije bilo značajnih razlika među generacijama, pa se prosječna ocjena kretala od 4,01 do 4,08.
Sadašnja generacija dala je indikacije da su manje uplašeni kad su u pitanju društveni odnosi, pa ih manje brinu rasna pitanja, glad, siromaštvo ili nedostatak energije. Osim toga, "Ja generacija" ima veća očekivanja u obrazovanju.
Generacijski stereotipi
Kako se danas smatra da su klinci egoistični i lijeni, Donnellan kaže da je uobičajeno da starije generacije obilježavaju mladež u negativnom svijetlu. Oni koji su odavno adolescentske godine ostavili iza sebe, obično zaboravljaju kako je to biti mlad. Tako će 45-godišnjaci uspoređivati mlade sa odraslima, a ne prema stvarnoj dobnoj usporedbi.
"Djeca su danas ista kao i djeca prije 30 godina - pokušavaju naći svoje mjesto pod suncem, pokušavaju oblikovati svoj identitet, a to može biti teško", kazao je prof. Donnellan. No stereotipi svig dobnih skupina pokazuju da su pretjerani i daleko od stvarnosti.
I na kraju, istraživači naglašavaju da ih brine stereotipiziranje čitavih generacija, jer se radi o iznimno velikoj i heterogenoj grupi ljudi koje se stavlja pod istu etiketu, a zapravo se radi o ogromnim varijacijama od pojedinca do pojedinca.
(JK, Izvor: LiveScience.com)