To je pokazala nova studija s australskog sveučilišta Charles Sturt University u kojem su dvije godine snimali i proučavali ponašanje beba. Proučavali su kako bebe dolaze u interakciju s drugim bebama u jaslicama i to na način da su im pričvrstili (bezbolne i neometajuće) mikrokamere na glavice. Na taj način su druženje s vršnjacima proučavali iz bebine perspektive i gledano bebinim očima.
Osim što se iz njihove perspektive sve činilo jako veliko, znanstvenici su otkrili i neke druge fascinantne detalje iz društvenog života beba. Otkrili su da bebice stare između 6 i 18 mjeseci koriste vrlo sofisticirane i suptilne neverbalne metode kako bi sklopile novo prijateljstvo s drugom bebom ili kako bi nasmijale drugu bebu svojim foricama.
"Bili smo vrlo, vrlo iznenađeni kada smo vidjeli koliko su bebe sofisticirane kod upotrebe socijalnih vještina, koliko se trude ponuditi pomoć ili pozvati drugu djecu da budu dio njihove grupe", kazala je dr. Jennifer Sumsion koja je sudjelovala u istraživanju. Istaknula je da bebe međusobno komuniciraju uspostavljanjem kontakta očima, gestama koje rade svojim ručicama te humorom.
One koriste "male društvene igre koje ne možemo primjetiti ukoliko se dobro na njih ne koncentriramo".
Primjer humora, empatije i društvene interakcije među bebama je situacija u kojoj se neka beba pretvara da drugoj želi dati neku igračku, pa je u zadnjoj sekundi natrag povuče k sebi uz smješak ili kada dvije bebe sjede u stolicama za hranjenje vrlo blizu jedna drugoj, pa si u igri jedna drugoj dodaju bočice.
Osim ovih, na kamerama su bile uhvaćene situacije u kojima jednogodišnje bebe pokušavaju utješiti malenog prijatelja ili prijateljicu koja se uplašila nečeg iz okoline i to povlačenjem dekice preko očiju uplakanog prijatelja kako ne bi vidio ono što ga plaši.
Cilj studije bio je vidjeti kako izgleda tajni svijet beba i na koji način se međusobno socijaliziraju u jaslicama, odnosno kada nisu s članovima svojih obitelji i u kućnom okruženju.
"Ono što nas je najviše iznenadilo su igrice koje tako malene bebe međusobno igraju. Pozitivno je vidjeti kako se bebe trude u svoj najbliži krug pozvati i uključiti nove prijatelje", kazala je dr. Sumison u priopćenju.