Ispravan razvoj stopala iznimno je važan za razvoj kralješnice i pravilno držanje tijela. Zato je od najranije dobi potrebno voditi računa da djetetova obuća bude adekvatne veličine i izrađena od kvalitetnih prirodnih materijala.
Kada djetetu kupiti prve cipelice?
Trebaju li djeca cipele i prije nego prohodaju? Stručnjaci tvrde da je najbolje da djeca prohodaju bosa. Potičite dijete da hoda boso po kući jer će na taj način razviti i ojačati svoja stopala. Hodanje po travi i pijesku još je bolje: Ako ste u mogućnosti, bebi i to omogućite. Prije nego beba počne samostalno stajati i činiti prve korake, nema potrebe da joj kupujete cipelice jer su do tada dovoljne samo čarape. Dakle, idealno vrijeme za kupnju prvih cipelica jest kada dijete prohoda ili kada počne stabilno stajati.
Cipela ne smije biti pretijesna kako ne bi sprječavala rast i razvoj stopala, ali ne smije biti ni prevelika jer na taj način ne omogućuje pravilnu potporu nježnog dječjeg stopala. Nošenje uske i neodgovarajuće obuće može dovesti do nepravilnog rasta kostiju, mišića i ligamenata što može uzrokovati anomaliju u razvoju odraslog stopala.
Razvoj djetetova stopala
Dječje stopalo raste vrlo brzo i obuća postane premala već kroz nekoliko mjeseci. Zato treba mjesečno provjeravati obuću. Možete očekivati da ćete u početku svakih 3 do 6 mjeseci djetetu kupovati nove cipele, odnosno za svako godišnje doba. Stopalo najbrže raste u prvoj godini života, a od 16. do 18. mjeseca izraste za pola broja. Nakon treće godine života rast stopala usporava, otprilike svaka tri mjeseca izraste za pola broja cipele. Djeci u dobi od tri do šest godina veličinu je dovoljno provjeravati svakih četiri do šest mjeseci.
Cipele za djecu trebaju biti napravljene od prirodnih materijala, pazite da budu mekane i elastične kako bi stopalima pružile ravnotežu. No, ne smiju biti premekane jer neće pružiti stabilnost, ali ni suviše tvrde da ne bi sprječavale savijanje stopala. Cipela ne smije stezati stopalo, a naprijed treba biti dovoljno široka da prsti nisu savijeni niti stisnuti tako da se dijete može normalno kretati. Prirodni materijali najbolji su izbor jer omogućuju koži da diše.
Odabir odgovarajuće obuće
Kod kupnje cipela pazite da budu odgovarajuće veličine kako bi se dijete u njima dobro osjećalo i kako mu ne bi sputavale nogu. Neka ne budu prevelike. U prevelikoj cipeli stopalo šeta pa se dijete nepravilno oslanja. To može dovesti do nepravilnog hoda i deformiteta stopala koje je kasnije mnogo teže korigirati. Kada je obuća prevelika, djeca grče prste i tako se "zaustavljaju" što dovodi do kontraktura (skraćenja) tetiva, zbog čega se u nekim slučajevima moraju i operirati. Potpora za članak ne smije biti previsoka, pretvrda i ne smije fiksirati gležanj jer je na ovakav način rad mišića ograničen i ometa pokretljivost gležnja. Lagano povišeni modeli cipelica koji štite zglob idealan su odabir.
Dječje stopalo je izuzetno osjetljivo, kosti i zglobovi su mekani, a mišići i tetive nedovoljno jaki da izdrže opterećenje težine tijela. Zato cipela mora preuzeti ulogu stabilizatora i spriječiti deformaciju stopala, a u isto vrijeme osigurati dovoljnu stabilnost da bi dijete hodalo. Cipelica treba biti anatomski oblikovana tako da stopalu pruža udobnost i zaštitu. Također je bitno da ima unutarnji uložak od mekanog i prirodnog materijala koji pruža dodatnu udobnost kod hodanja. Cipela treba imati nisku petu da bi se tjelesna težina ravnomjerno rasporedila na cijelo stopalo.
Kupujte cipelice u specijaliziranim dućanima koji će vam ponuditi kvalitetnu, zdravu i udobnu obuću. U takvim dućanima će vam i prodavači pomoći pri odabiru prvih cipelica za dijete te će na pravilan način izmjeriti veličinu djetetova stopala.
(M.G.)