Centar Foliot: Pokazali smo da male sredine mogu ponuditi puno sadržaja za djecu i mlade

Većina se kulturnih sadržaja za djecu i mlade, u Hrvatskoj održava u gradovima, centrima i većim mjestima.

foliot2

Periferija i manja ruralnija mjesta često ostaju po strani pa je roditeljima koji žive u manjim mjestima, ukoliko imaju mogućnosti, jedini izbor voziti svoje djecu po takve sadržaje izvan mjesta stanovanja. Da nedostaje raznovrsnog sadržaja za djecu i mlade, 2006. godine shvatilo je i nekoliko entuzijasta iz Matulja koji su odlučili osnovati Društvo Naša djeca Matulji.Ponosni na sve što su postigli u prvih devet godina rada, u listopadu 2015. odlučili su započeti s novim poglavljem. Kako u Matuljima, jednoj od najvećih općina u Hrvatskoj, ne postoji ni jedna udruga koja provodi aktivnosti namijenjene mladima, odlučili su to promijeniti te je tako nastao Foliot – Centar za djecu i mlade Matulji.

Foliot predstavlja i pokreće jedan mali, ali raznolik kolektiv kojeg čine profesorice, hrvatskog, talijanskog i engleskog jezika, plesne pedagoginje, kultorologinje i voditeljice devet različitih radionica. O njihovim radionicama i programima, reakcijama djece, roditelja i sumještana na njihov rad, decentralizaciji kulturnih sadržaja za djecu i mlade razgovarali smo s predsjednicom Centra Nikolinom Hrgom.

Za početak, pojasnite nam koja je nit vodilja Vaše Udruge?

Naša je glavna misija razvijanje i poticanje kreativnosti, slobode u izražavanju, međusobnog uvažavanja i razumijevanja djece i mladih te poticaj na buduće aktivno sudjelovanje u životu zajednice. U osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovnom sustavu kronično nedostaje tema i zadataka iz područja umjetnosti, čime se, nažalost, nerijetko propuštaju razvijati kreativni potencijali djece i mladih. Umjetnost je nešto s čime se djeca susreću kroz predmete likovne i glazbene kulture, te u manjim cjelinama kroz nastavu hrvatskog jezika. Školstvo sustavno umjetnost i kulturu tretira kao nešto što djeci i mladima može biti samo zabava i razbribriga, umjesto da se prepozna i iskoristi potencijal umjetnosti u odgoju i obrazovanju. Djeca kroz takve edukacije razvijaju socijalne i komunikacijske vještine i uče o solidarnosti, samostalnosti, samopouzdanju, bontonu, poštenju, iskrenosti, zajedništvu.

Kakve sve radionice održavate i jesu li sve radionice besplatne?

U sklopu programa „Školska godina u Foliotu“ trenutno provodimo nekoliko radionica: plesne radionice (u sklopu kojih je pokrenut naš plesni studio Vibe), radionice talijanskog i engleskog jezika, kreativnu i dramsku radionicu, malu čitaonicu i filmski klub. Te se radionice provode jednom do dva puta tjedno tijekom cijele školske godine, a na kraju svakog polugodišta održava se završna prezentacija (plesna priredba, izložba, projekcija, igrokaz, ovisno o radionici). Trenutno ga pohađa 110 djece uzrasta od 4 do 15 godina. Mjesečna članarina je 150 kuna, a djeca uglavnom odabiru jednu do dvije radionice. I vikendom organiziramo razne radionice i dodatne aktivnosti koje su besplatne za svu djecu. U sklopu projekta „Vrijeme je za zdravlje“ provodimo i besplatne kulinarske radionice za djecu. Prošle smo godine tijekom ljetnih praznika održali više od 80 sati besplatnih radionica: plesnih, jezičnih, kreativnih i eko radionica te malu školu baleta. Trudimo se biti što inkluzivniji i pristupačniji pa smo u prosincu prošle godine pokrenuli i program „Foliot na putu“ u sklopu kojeg besplatne kreativne radionice provodimo i u školama i manjim mjesta Općine Matulji.

Djeci je posebno zanimljiv i Vaš program, "Foliot ima goste". Po čemu je on specifičan?

„Foliot ima goste“ je naš novi program, zamišljen kao ciklus gostujućih radionica i predavanja kojima nastojimo dopuniti naš redovni program. Osluškujemo želje i ideje djece i roditelja i nastojimo, ono što ne možemo sami provesti, organizirati u suradnji sa srodnim udrugama i drugim organizacijama, pojedincima i institucijama. Primjerice, nekoliko je djece izrazilo želju za radionicama robotike. To je nešto što ne možemo ponuditi kao našu redovnu aktivnost, no kontaktirali smo nekoliko udruga i organizacija koje se time bave i dogovaramo suradnju kako bismo djeci ipak ponudili i radionicu robotike. Smatram jako važnim (ako ne i neophodnim) suradnju i umrežavanje različitih organizacija i institucija koje rade s djecom i mladima. Zajedničkim snagama puno ćemo lakše i brže stvoriti poticajno okruženje za kvalitetnije i ispunjenije odrastanje.

Kako djeca i roditelji reagiraju na vaše radionice, programe? Kakve su povratne informacije?

Najljepša nam je povratna informacija i najveći poticaj kada djeca s veseljem dolaze i odlaze s naših radionica. Roditelji su zadovoljni kvalitetom i raznolikošću naših programa i pristupačnom članarinom, ali i zato što na jednom mjestu mogu odabrati nekoliko aktivnosti za svoju djecu (od učenja stranih jezika do plesa ili glume). U posljednjih smo nekoliko mjeseci pokrenuli i jako puno dodatnih aktivnosti i reakcije roditelja i djece su odlične. To nam je velik poticaj da budemo još kreativniji, još kvalitetniji.

U kojoj je mjeri prisutna decentralizacija kulturnih sadržaja za djecu i mlade u manjim mjestima, pa tako, primjerice i u Vašoj općini? Nedostaje li općenito u Hrvatskoj kulturnih sadržaja za djecu i mlade? Kako to promijeniti, što predlažete?

Našim programom „Foliot na putu“ želimo potaknuti decentralizaciju kulturnih sadržaja za djecu i mlade na nivou Općine. Na taj način možemo pomoći u stvaranju kontinuirane ponude kulturnih sadržaja za djecu i mlade u manjim mjestima Općine. U tome nam mogu i trebaju pomoći i mladi koji žive u tim mjestima. Naš je glavni zadatak angažirati ih i motivirati, osvijestiti važnost i potrebu uključivanja u život lokalne zajednice.Teško mi je govoriti o ponudi kulturnih sadržaja u drugim krajevima Hrvatske, no problem odnosa periferije i centra, odnosno manjka sadržaja za djecu i mlade u manjim mjestima s jedne, i raznolike i kontinuirane ponude u većim gradovima s druge strane, moguće je riješiti samo ako se u rješavanje problema uključe lokalne samouprave, neprofitne udruge i institucije. Međusobno povezivanje, kontinuirani dijalog i suradnja svih sudionika koji sudjeluju u obrazovanju i odgoju djece jedina je formula. U izostanku institucionalnih rješenja, možda su udruge te koje moraju započeti dijalog.

Koliko primjerice u vašoj okolini ima udruga ovakve vrste, poput Foliota, koje su namijenjene za djecu?

Jedina smo udruga u Općini Matulji koja provodi programe za djecu tijekom cijele godine. Sportski klubovi i udruge nude bogat program sportskih aktivnosti za djecu u kontinuitetu, već godinama, no u području kreativnog razvoja i neformalnog obrazovanja za djecu i mlade, osim nas, ne postoji niti jedna udruga. U Rijeci je, naravno, situacija puno bolja i ponuda dodatnih aktivnosti za djecu je sadržajnija i raznovrsnija, no nemaju sva djeca mogućnost ni uvjete odlaziti na izvanškolske aktivnosti u Rijeku. Mislim da je u općini u kojoj živi više od 1000 djece centar za djecu i mlade važan (ako ne i neophodan) produžetak i dopuna institucionalnog odgoja i obrazovanja kojeg pružaju vrtići i škole.

I za kraj, prošla godina je bila vrlo uspješna za Vas. Pokrenuli ste svoju malu dječju televiziju, tiskali svoju prvu slikovnicu...?

Da, prošla je godina bila potvrda da je odluka o novom smjeru Udruge bila ispravna. Prva važna promjena bila je promjena adrese i preseljenje u adekvatniji prostor. Nije bilo lako urediti ga i opremiti s minimalnim sredstvima, no uspjeli smo uz pomoć lokalne zajednice, donacija i sponzorstva malih obrtnika i firmi koji su prepoznali i nagradili našu želju i potrebu da se preselimo u prostor po mjeri djece. Potrebno je još intervencija i ulaganja, no nadamo se da ćemo do kraja školske godine uspjeti sakupiti sva potrebna sredstva. I na sadržajnoj je razini, osim promjene imena, bilo nekoliko važnih promjena. Pokrenuli smo nekoliko novih projekata i programa, održali dvije plesne priredbe i nekoliko plesnih nastupa, organizirali dvije izložbe kreativne radionice, zaposlili dvije osobe uz potporu HZZ-a, ostvarili i započeli niz zanimljivih suradnji. Iza nas je i naša prva, trojezična slikovnica „Čarobni Božić u Foliotu“ u kojoj su sudjelovale i naše jezične radionice. Naposljetku, pokrenuli smo projekt „Foliot TV“ i snimili prvu epizodu naše male dječje televizije. Sve u svemu, zanimljiva, uzbudljiva 2016-a, godina prekretnica. Pravi poticaj da 2017-a bude još bolja.