.
Istraživanje na sveučilištu University of Cincinnati objavljeno u časopisu PLoS ONE, ispitivalo je umbilikalnu krv djece iz New Yorka i otkrilo dokaze postojanja novog biološkog markera - epigenetske promjene na genu ACSL3 — koji pak je povezan s prenatalnom izloženošću policikličkom aromatskom ugljikovodiku (PAHs). Istraživači naglašavaju da takvi kemijski spojevi nastaju kao nusproizvod nepotpunog sagorijevanja ugljičnih goriva, koji se u visokim koncentracijama gomilaju u prometnim područjima.
Starija istraživanja su dokazala povezanost policikličkog aromatskog ugljikovodika (PAHs) sa razvojem bolesti poput raka ili astme u djetinjstvu. Ovo posljednje istraživanje ponudilo je mogućnost predviđanja razvoja astme kod djece koju uzrokuju promjene u okolišu, a osobito kod one djece čije majke su tijekom trudnoće živjele u prometnim područjima.
Ovo istraživanje prvo je koje ispituje utjecaj pretporođajne okoline i zagađenog zraka na epigenetske promjene, koje mogu poremetiti normalno funkcioniranje gena na način da utječu na njihovu ekspresiju iako ne uzrokuju strukturalne promjene ili mutacije na genima koji se povezuju s astmom.
Drugim riječima, ovo istraživanje pokazalo je da izloženost okolišu može biti u interakciji s genima tijekom ključnih faza djetetova razvoja te može potaknuti razvoj bolesti kasnije u životu, odnosno da se tkivo reprogramira te postaje abnormalno kasnije u životu.