8 stvari za djecu koje se više isplati kupiti rabljene

Rabljeno ili novo – pitanje je sad!? Svaki roditelj bio bi najsretniji kad o tome ne bi morao razmišljati. Najlakše je otići u trgovinu ili pronaći na internetu, izabrati i kupiti.

toys-682817_640

No podizanje djece košta pa je financijski isplativo pokušati uštedjeti tamo gdje je to moguće.

Ima li smisla kupovati novu odjeću koju mala djeca brzo prerastu, skupocjeni predmet koji će plijeniti njihovu pažnju par dana ili nešto što će najvjerojatnije brzo potrgati? Donosimo popis stvari koje se više isplati kupiti rabljene.

Bicikli

Djeca brzo prerastu bicikle pa roditelji do njihove punoljetnosti kupe barem 3-4 bicikla. Kako ni tricikli nisu jeftini, proučite oglasnik ili se raspitajte tko prodaje određenu vrstu i veličinu bicikla. Dok novi šareni dječji tricikl s košaricom i suncobranom košta od 350 kn naviše, takav isti rabljeni pronašli smo preko oglasnika za sto kuna manje. Svaku rabljenu robu valja pogledati prije kupnje, no imajte na umu da su dječji bicikli kratko u upotrebi i samim time više-manje u odličnom stanju. Osim kupnje rabljenih bicikala, razgovarajte s prijateljima i poznanicima i pokušajte dogovoriti razmjenu. Nije ništa loše u tome da mlađa djeca u obitelji naslijede stvari starijih.

Mobiteli

O mobitelima bi se dalo poduže diskutirati. Osim onog vječnog pitanja kada uopće djetetu kupiti prvi mobitel, do onog što mu kupiti. Najnoviji model, stari model ili pak stari rabljeni model? Jasno je da su i mala djeca upućena u karakterisitike pojedinih uređaja i da točno znaju što žele, no je li usitinu neophodno potrošiti ogroman novac na nešto što će velik broj djece najvjerojatnije potrgati ili izgubiti? Cijene novih i rabljenih uređaja i ovdje se uvelike razlikuju. Cijena rabljenih mobitela jako varira i ovisi o modelu i očuvanosti uređaja. Od moguće uštede od par stotina kuna ako je riječ o novom, još zapakiranom mobitelu pa sve do 500 i više kuna ako kupujete stariji, rabljeni model.

Odjeća

S dolaskom krize, sve je više rabljenih sajmova odjeće jer su ljudi svjesniji da je gomilanje nove dječje odjeće bacanje novca. Starija djeca više se protive ideji nošenja „second hand“ komada, međutim, mala djeca toga nisu svjesna i zato to valja iskoristiti. Razne udruge, ustanove, organizacije roditelja malo-malo organiziraju sajmove rabljene dječje robe, a sve je više i trgovina rabljenom robom. Cijene uglavnom ovise o očuvanosti robe. Ako imate strpljenja, u oglasnicima i u on-line trgovinama rabljenom robom mogu se pronaći dobro sačuvani komadi dva do tri puta jeftiniji od novih.

Kompjutori/tableti

Iako djeca žele najnovije i najbolje napravice, kupnja rabljenih i „starijih“ modela pametnije je i ekonomičnije rješenje. U ovom slučaju možete okrenuti brzi napredak tehnologije u svoju korist. Tek kad iziđe na tržište, novi model neko vrijeme drži cijenu, no za nekoliko mjeseci cijena poprilično pada. Još ako je riječ o rabljenom uređaju, bit ćete na konju. Mnogi studenti informatike i poznavatelji kupuju rabljena računala, sređuju ih i prodaju po daleko pristupačnijim cijenama od onih iz trgovine. U oglasniku smo za ovu priliku pronašli rabljeni tablet za 450 kn, koji u trgovini košta 900 kn.

Glazbeni instrumenti

Ne hrlite u dućan čim vaše dijete izjavi da želi svirati violinu. Kao što je svima poznato, djeca su puna želja „kao šipak pun koštica“, a i te se želje mijenjaju iz dana u dan. Možda ljubav prema violini ili nekom drugom žičanom instrumentu splasne s pojavom prvih naznaka žuljeva na prstićima. Skupi instrument lako bi mogao završiti u kutu sobe i skupljati prašinu. Razgovarajte s nastavnikom u glazbenoj školi, možda vam on može dati informaciju od koga i gdje se može kupiti rabljeni instrument u dobru stanju. Također nije zgorega proučiti oglasnik, no svakako zamolite pomoć osobe koja se razumije u glazbala.

Sportska oprema

Baš kao i sati violine, i sport poput nogometa može izgubiti draž nakon nekoliko težih, iscrpljujućih treninga. Ulaganje u većinu opreme stoga može biti veliko bacanje novca. Razgovarajte s roditeljima djece starijih dobnih skupina na treningu čija su djeca prerasla neku sportsku odjeću ili imaju opreme viška. Dijete koje tek počinje trenirati tenis ne mora nužno imati novi reket, ili pak nove kopačke ako je riječ o nogometu. Rabljene kopačke ili reket mogu se pronaći preko oglasnika nekoliko stotina kuna jeftinije, pa čak i upola cijene. Primjerice rabljeni ruksak za tenis renomiranog proizvođača u odličnom stanju u oglasniku košta 200 kn, dok se cijene novih kreću od 350 kn naviše.

Velike igračke

Kuharski setovi, frizerski kutić i ostale velike igračke jako su skupe i mnogi ih roditelji ne mogu priuštiti svojoj djeci. Ako je neka od ovih igrački rođendanska želja vašeg mališana/ke i ozbiljno razmišljate o kupnji, usporedite cijene novih i rabljenih igračaka. Nakon malo uloženog truda i istraživanja različitih internetskih stranica, pronašli smo u oglasniku dječju drvenu kuhinju za igranje jednog poznatog lanca namještaja za 150 kn jeftiniju od nove koja stoji 650 kn. Možda nećete uštedjeti vrijeme, ali novac sasvim sigurno hoćete.