Školska godina je počela i mališani će uskoro imati sve više zadataka koje moraju napraviti kod kuće. Mnogi od tih zadataka mogu ponekad biti pravi izazov za djecu. Neka su djeca spremna vrlo lako uraditi domaću zadaću iz omiljenih predmeta, dok je nekima ovaj koncept rada vrlo dosadan.
Ali dobro je da se roditelji podsjete zašto je ovaj koncept rada uopće važan, kako bi mogli pomoći svojoj djecu da uživaju dok rade domaće zadatke. Uspješno savladavanje domaće zadaće znači da učenik preuzima odgovornost, uči se samodisciplini i povećava znanje. Ponavlja naučeno što znači da će mu biti lakše obraditi sljedeć lekcije, ali će i znanje biti trajnije.
Djeca su uspješnija u školi kada se roditelji aktivno zanimaju za njihove zadaće - to djeci pokazuje da je važno što rade. Naravno, pomaganje u domaćim zadaćama ne bi trebalo značiti da roditelji provode sate pogrbljeni nad radnim stolom. Roditelji mogu pružiti podršku demonstriranjem vještina učenja i organizacije, objašnjavanjem nezgodnog problema ili samo poticanjem djece na pauzu. Ali tko zna? Roditelji bi čak mogli naučiti stvar ili dvije!
(Foto: Pixabay)
Stručnjak Eric J. Gabor naveo je nekoliko vrlo jednostavnih savjeta koji mogu pomoći roditeljima na početku školske godine, objašnjava kako što više pojednostaviti učenje kod kuće i završavanje zadataka.
1. Dobro je da roditelj upozna nastavnike
Kroz komunikaciju s učiteljima i profesorima roditelji će lakše otkriti što traže. Roditeljski sastanci, informacije ili neki drugi školski događaji mogu biti odlična prilika za dobivanje takvih informacija. Raspitaj se o njihovim pravilima o domaćim zadaćama i trebaš li i ti biti uključena u neke projekte.
2. Prostor za učenje
Pripremi poseban prostor koji je namijenjen za učenje. Pobrini se da to bude dobro osvijetljeno mjesto za pisanje domaće zadaće i učenje. Osiguraj da dijete ima sve što mu treba - papire, olovke, ljepilo i ostali potreban materijal.
3. Odredite vrijeme kada se piše domaća zadaća
Neka djeca najbolje rade popodne, nakon razdoblja međuobroka i igre; drugi će možda radije pričekati vrijeme poslije večere. Također, dobro je pustiti dijete da se odmori nakon što dođe iz škole, treba se odmoriti kao i odrasli nakon posla. Vrlo je važno pomoći djetetu da samo nauči organizirati svoje vrijeme - vrijeme za pisanje zadaće, igru i druge obveze.
4. Pomogni djetetu da napravi plan
Postoje dani kada dijete može imati puno domaće zadaće ili je može biti posebno zahtjevna, onda treba potaknuti dijete da zadatke podijeli na prihvatljive dijelove. Zajedno napravite raspored rada ako se dijete ne može samo napraviti raspored i vrlo je važno da dijete napravi 15-minutnu pauzu svakih sat vremena.
5. Smanjiti distrakcije na minimum
To znači da nema televizora, glasne glazbe ili tipkanja na mobitelu. Međutim, ponekad može pomoći telefonski poziv školskom prijatelju oko zadataka.
(Foto: Pixabay)
6. Pazi da dijete napravi svoj posao
Djeca neće naučiti ako ne misle svojom glavom i naprave vlastite pogreške. Roditelji mogu dati prijedloge i pomoći s uputama, ali djetetov je posao da uči i riješi zadatke.
7. Budi motivator i nadzornik
Razgovaraj s djetetom o zadacima, testovima i školskom gradivu. Ohrabri ga, provjeri napisane domaće zadaće i budi dostupna za sva pitanja i nedoumice.
8. Budi dobar primjer
Vidi li tvoje dijete kako raspoređuješ kućni budžet ili čitaš knjigu? Djeca će vjerojatnije više slijediti roditeljsko ponašanje nego savjete.
(Foto: Pixabay)
9. Pohvali djetetov rad i trud
Stavi dobro napravljen test ili umjetnički projekt na hladnjak. Spomeni njegova postignuća rodbini ili prijateljima. Ali ako misliš da djetetu treba pomoć zbog nekog predmeta ili dijela gradiva, potraži je.
10. Razgovaraj s djetetovim učiteljem ili profesorom
Neka djeca mogu imati problem s vidom i možda ne vide dobro ploču te trebaju naočale; drugi će možda trebati procjenu ako imaju probleme s učenjem ili poremećajem pažnje. Ako postoji neki problem važno je razgovarati i rješavati ga.