
Swap party: Ana Marija i Dora stoje iza najodrživije shopping zabave u Zagrebu

Da volimo trošiti (često i iznad mogućnosti) te da živimo u konzumerističkom svijetu i potrošačkoj kulturi, odavno je poznato. Shopping centri uvijek su krcati, a nerijetko i naši ormari. I dok nižemo krpicu za krpicom, istovremeno potičemo štetnu industriju brze mode, ali i njegujemo (ne)kulturu bacanja. Jer dok se godišnje proizvede oko 400 milijardi četvornih metara tekstila, 60 milijardi odlazi ravno u smeće.
Naravno, radi se o začaranom krugu koji utječe na brojne aspekte našeg života, od negativnih posljedica za okoliš i ljudska prava do nepotrebnog trošenja, bacanja, ali i neodrživog načina života. Upravo zbog svega toga iznimno nas veseli kada čujemo za hvalevrijedne akcije poput one koja se odnedavno događa u Lijepoj našoj. Naime, već treći put, u Zagrebu se održao Swap party.
Baš kao što mu i samo ime govori, Swap party je zabava zamjene odjeće na kojoj se ljudi okupljaju kako bi zamijenili odjeću, obuću, modne dodatke i slično, a sve kako bi se riješili stvari koje neće više koristiti, dobili stvari koje će koristiti i time izbjegli kupovinu novih.
Iza svega stoje 31-godišnja Ana Marija Mileusnić i 30-godišnja Dora Sivka, iz Aktivističke grupe Zelene akcije, koje su ovaj događaj preuzet iz međunarodne prakse htjele oživjeti i kod nas.
One su ovaj model htjele uspostaviti u Zagrebu kako bi se što više raširio i inspirirao pojedinke i pojedince koji žele napraviti nešto korisno za vlastitu zajednicu.
Kako izgleda jedan tipičan Swap party?
Ono prvo i osnovno - potreban je samo prostor, koji može biti zatvoren ili otvoren kada je lijepo vrijeme.
Njihova praksa je da se donosi maksimalno 10 komada čiste i neiznošene odjeće ili obuće.
Dakle, primaju sve od odjeće, obuće, nakita i dodataka poput torbi, šalova, kapa i slično, a ne primaju iznošeno donje rublje i čarape, odnosno ako se takve stvari donose moraju biti potpuno nove.
Kao što nam kažu Ana Marija i Dora, planiraju organizirati swap party na mjesečnoj bazi, najvjerojatnije svake zadnje srijede u mjesecu. Dakle, sljedeći bi otprilike bio krajem ožujka, ponovno u Zelenoj akciji, u Frankopanskoj 1, a sve informacije i najave mogu se pronaći na Facebook stranici Zero Waste Croatia Network ili na Instagramu Zelene akcije.
Iako još uvijek uče iz iskustva i svaki put pokušaju dodati nešto novo kako bi unaprijedile praksu, cure ističu kako su reakcije izvrsne, a svi koji su dosad došli - bili su jako zadovoljni.
Začarani krug 'brze mode', neodržive prakse i pohlepa tekstilne industrije
Osvrnule smo se i na problem brze mode i masovnu pojavu second hand trgovina i organiziranih buvljaka koje cure vide kao pozitivan trend i prepoznavanje problema prekomjerne i nepotrebne proizvodnje, potrošnje i gomilanja otpada. Međutim, s druge strane vide ih i kao nužnost iz perspektive gospodarenja otpadom budući da se životni ciklus proizvoda u fazi korištenja mora produžiti.
Ono što je važno za naglasiti, kako ističu Ana Marija i Dora, je da smo mi kao potrošači samo jedan dio problema, ali glavni krivac za to su neodržive prakse i pohlepa modne, odnosno tekstilne industrije.
Na pitanje koje su im želje za bližu budućnost, cure su istaknule kako se nadaju da će se ova praksa početi primjenjivati u svim dijelovima Hrvatske.
Ako još uvijek nisi sigurna je li ovakakv način shoppinga za tebe - evo šest razloga zašto bi trebala otići na sljedeći Swap Party:
Kupovina svakog komada nove odjeće potiče industriju brze mode da nastavi svoju proizvodnju usprkos negativnim posljedicama za okoliš i ljudska prava.
Za proizvodnju novih odjevnih predmeta crpe se ograničeni Zemljini resursi.
Nova odjeća može sadržavati bezbroj kemikalija, bojila i čestice mikroplastike koje čine štetu tlu, zraku, podzemnim vodama - ali i ljudima koji izrađuju odjeću.
Uvjeti rada u industriji brze mode često su nehumani i krše ljudska, radnička i ženska prava.
Ekološki i etički prihvatljiva odjeća koja je bolja za ljude i za okoliš može biti skupa, što si ne mogu svi priuštiti.
Zadovolji potrebu za novim, uštedi novac i smanji vlastiti ekološki otisak!
Stoga, ponesi čistu i neiznošenu odjeću ili obuću (koja po mogućnosti nije zgužvana), dođi u Zelenu akciju te i sama sudjeluj u kulturi razmjene, a ne stvaranja otpada i konzumerizma.