Uvođenje dohrane i stagnacija na težini kod beba

Poštovani, imam pitanjce u vezi djeteta starog 6 mjeseci. Rodio se sa 3660 g. Dobivao je prva tri mjeseca po kilu na mjesec i onda je nastao STOP!

shutterstock_1735801265.jpg

Dobili smo preporuku pedijatra da krenemo s voćnim kašicama kad je napunio 4 mjeseca. Sa šest mjeseci im

Poštovani, imam pitanjce u vezi djeteta starog 6 mjeseci. Rodio se sa 3660 g. Dobivao je prva tri mjeseca po kilu na mjesec i onda je nastao STOP! Dobili smo preporuku pedijatra da krenemo s voćnim kašicama kad je napunio 4 mjeseca. Sa šest mjeseci ima 6800 g i nastavljamo dalje s povrćem. Znači, u podne dobije voće ili povrće, navečer bebimil s palentom ili rižinim pahuljicama, a ostale obroke je na prsima. Do sad je cicao svaka tri sata, a nakon kašice je jeo za 4 sata. No, od kad smo uveli povrće, on kao da nije gladan. Zna proći i po pet sati da neće jest. I to ujutro, kad je na prsima... a kad i počne cicat, gotov je za dvije minute, jako malo povuče. Samim time mislim da ne jede dovoljno mlijeka... ima li premalo kila za svoju dob? što da radim? mama M.

Prilikom rođenja Vaše je dijete bilo na 50 percentili, tj. 50 % djece je prilikom rođenja bilo lakše od njega. Do 6 mjeseca je morao udvostručiti svoju težinu. Sa 6800 gr, je sada na 25 percentili, tj. 25 % djece je u dobi 6 mjeseci lakše od njega.

No, težinu ne možete promarati izolirano, bez uvida u visinu djeteta. Ako je i visina djeteta na 25 percentili Vaše je dijete „proporcionalno„, nije mršavo.

Zamolite pedijatra da Vam izradi percentilnu krivulju, odnosno upiše točno po mjesecima prirast na tjelesnoj masi i visini.

Utješiti Vas može i činjenica da dojenčad zna prilikom uvođenja dohrane jedno vrijeme stagnirati, odnosno „slabije“ napredovati na tjelesnoj masi, dok se ne priviknu na nove okuse.

Budite strpljivi!

Dr. Matilda Kovač Šižgorić, pedijatar-subspecijalist dječje neurologije, Poliklinika za dječje bolesti Dr. Sabol