Vođen je na terapije i vježbe, u ranijem periodu nije se opirao na noge, uopće nije im
Zdravo, imam sestrića koji je napunio 2 godine. Još ne hoda sam, nije progovorio, samo guče. Po rođenju je ustanovljeno da je u zakašnjenju od svojih vršnjaka. Vođen je na terapije i vježbe, u ranijem periodu nije se opirao na noge, uopće nije imao ravnotežu, nije se mogao sam okrenuti. Sada je u odnosu na raniji period znatno bolje, sada se igra s igračkama, okrene se kada ga zovnemo, po imenima prepoznaje osobe, sretan je kad su djeca oko njega, jede normalno, napreduje i raste. Kada plješćemo, i on plješće s nama, smije se kada mu pjevamo, uzima olovku i zna čemu služi, "piše" po papiru. Sada čak 3 dana u tjednu ide kod logopeda, psihologa i na vježbe. Dijagnoza mu je: Retardatio mentalis levis F70. Ja sam nešto pokušavala naći o tome na internetu, međutim sve se uglavnom svodi na to da je to "blaga retardacija", a doktori kažu da napreduje i da će biti u redu. Mene zanima da li mi možete dati neki savjet ili reći da li postoji mogućnost da on potpuno ozdravi i da bude dobro? Hvala. hana90
Odgovor:
Poštovana,
mentalna retardacija je termin za skup simptoma koju uključuju osim značajno ispodprosječnog intelektualnog funkcioniranja i značajno ograničenje funkcioniranja na barem dva od sljedećih područja vještina: komuniciranje, briga o samom sebi, život kod kuće, socijalne/interpesonalne vještine, uporaba zajedničkih sredstava, izobrazba, rad, slobodno vrijeme, zdravlje i sigurnost. (F 70 je šifra za mentalnu retardaciju po Međunarodnoj klasifikaciji bolesti).
Najveći dio osoba s mentalnom retardacijom spada u skupinu osoba s blagom mentalnom retardacijom (oko 85%). To su osobe čiji je IQ (koeficijent inteligencije - mjera intelektualnog funkcioniranja) između 55 i 69. Veći stupnjevi mentalne retardacije nazivaju se: umjerena mentalna retardacija (IQ od 40 do 54), teška mentalna retardacija (IQ od 25 do 39), duboka mentalna retardacija (nekad zvana i teža, IQ ispod 25).
Uzroci mentalne retardacije su različiti - prenatalni (od trenutka začeća do poroda), perinatalni (tijekom poroda) i postnatalni (od rođenja nadalje). U 1/3 osoba može se pronaći jasan biološki razlog. Najčešće su to osobe s Downovim sindromom. Komplikacije u trudnoći ili pri porodu mogu isto biti razlog pojave mentalne retardacije (fetalna malnutricija, prematuritet – prijevremeno rođenje, hipoksija - nedostatak kisika, virusne i druge infekcije ili trauma uzrok su oko 10% mentalnih retardacija). Postnatalni uzroci uključuju npr. infekcije, traume ili trovanja i poremećaji. Jedan dio mentalnih retardacija svrstava se u tzv. obiteljski naslijeđenu mentalnu retardaciju. Kod tih osoba nije prisutan biološki faktor, ali njihove obitelji imaju u obiteljskoj povijesti osobe s mentalnom retardacijom.
Djeca s mentalnom retardacijom imaju specifičan deficit u učenju jezika, ekspresivne govorne vještine zaostaju za razumijevanjem govora. Imaju siromašan rječnik. Prisutni su poremećaji artikulacije i poremećaji fluentnosti govora (mucanje, ubrzan ili usporen govor). Pokazuju smanjenje koncentriranog slušanja, razlikovanja i pamćenja glasova, riječi i govornih cjelina. Imaju smanjen kapacitet kratkoročnog pamćenja, te velike poteškoće u održavanju pažnje.
Iz svega navednenog vjerovatno ste shvatili da dijete o kojem pišete treba svakodnevnu dugotrajnu stimulaciju psihomotornog razvoja, uz sudjelovanje većeg broja zdravstvenih djelatnika različitog profila kako bi se postiglo što optimalnije funkciniranje, a da bi se dala prognoza u konkretnom slučaju bitno je poznavati uzrok tegoba, o čemu ništa ne govorite. Nadam se da sam Vam barem malo pomogla.
Srdačan pozdrav
Dr.M.Kovač Šižgorić
spec.pedijatar , subspecijalista pedijatrijske neurologije
Poliklinika za dječje bolesti Sabol