Naš dječak ima 20 mjeseci i otkad se rodio imamo problema s buđenjem po noći a ponekad i cijela noć prođe da se budi svakih sat vremena, čak se skoro svaku noć dogodi da ide spavati oko 22-23h i u 1h u noći se probudi točno na minutu kao da je navijen u to vrijeme i onda opet zaspije na sat-dva i onda već pred jutro spava normalno do 9 sati. Zubići su mu većinom svi vani za tu dob. Neprospavanih noći je mnogo, naše snage sve manje, inače i dobro jede i sve, ima 16 kg i preko 95 je visok, dosta je aktivan po danu, nema mira ni sekunde. Neki kažu da je hiperaktivan. Dajte nam savjet! Hvala Vam! Sannah
* * *
Poštovani, imamo problem sa čestim noćnim buđenjem bebe od 8 mjeseci. To sada traje gotovo 4 mjeseca. Do 4. mjeseca se beba budila radi sisanja 2-3 x tijekom noći, nakon čega smo se vratili s mora, gdje smo bili dulje vrijeme, i promijenili okruženje, krevetić. Čitala sam na internetu da s oko 4 mjeseca postoji regresija spavanja koja traje 2-4 tjedna i onda bi trebala proći. Međutim kod nas nije prošla. Obzirom da sam potpuno iscrpljena i jedne mi je noći beba skoro ispala iz naručja, dok sam je vraćala u njen krevetić, odlučili smo spojiti njen krevetić s našim. To jest vjerojatno greška, ali je efikasna borba protiv nesanice. Moj se organizam koliko toliko prilagodio situaciji. Periodi sna traju 1-2 sata, onda u polubudnom stanju plače i umiri se jedino sisanjem. Nekad sisa par minuta a nekad samo par sekundi. Od 4. mjeseca života smo prestali s večernjim uspavljivanjem na dojci, nego smo u obvezni ritual prije spavanja uveli to da se postupno sama uspava, nakon podoja. To je vrlo brzo prihvatila i to bez plača (grozim se cry out metoda i nisam htjela ništa forsirati). Mislim da spavanje ne doživljava traumatično, vjerojatno nije gladna (možda bi sisala normalno 1-2x tijekom noći), ali je ovisna o mom umirivanju. Neki mi roditelji govore da je to često tako s bebama koje sisaju i da, kad bude imala 3 obroka dohrane, je probamo utješiti vodom, tatom i slično, a ne dojkom i da budemo spremni na protestno plakanje nekoliko noći. Imate li kakav savjet jer se sve metode treninga spavanja baziraju na tome da se dijete uopće ne može samo uspavati, što kod nas nije slučaj.
* * *
Poštovani, naše dijete staro 6,5 mjeseci već 3 dana ne želi spavati u krevetiću. U početku smo mislili da je zbog nosića, jer je bio začepljen, ali nije. Ona spava na nama, a mi smo neispavani. Preko dana je dosta aktivna i zna se sama igrati, pa nam nije jasno zašto odjenom ne želi svoj krevet. Zubići još nisu problem, jer smo bili jučer kod pediatra. Uspavljujemo ju ljuljanjem, ali kako drugačije uspavati bebu?! Nisam za metodu "plač", jer ne vjerujem u to. Moje mišljenje je da se tako beba osjeća odbačeno. Molim za Vaš savjet, da li se radi o nekoj fazi ili jednostavno želi više pažnje. Hvala!
U prvim danima i mjesecima života dojenčeta spavanje je vezano uz osjećaj sitosti i gladi.
Kod rođenja normalno donesena beba provede 2/3 od 24 sata spavajući. U to doba periodi sna i budnost se izmjenjuju svaka 3-4 sata. Obično se oko 6. mjeseca najdulji period spavanja produžuje od 4 na 6 sati, a beba se noću nekoliko puta budi. Periodi budnosti danju postaju duži i prekidaju se povremenim spavanjem.
Šestomjesečna beba spava oko 50% vremena od 24 sata. Većim dijelom spava tijekom noći, te obično 2 puta danju. Do prve godine života kod većine djece ostaje samo jedno dnevno spavanje tijekom popodneva.
Problemi noćnog buđenja su najčešće razvojni i prolaze spontano.
Mirna i kratkotrajna buđenja tijekom noći su tipična za djecu od 18 mjeseci.
S dobi frekvencija i trajanje budnosti opada. Istraživanja su pokazala da oko 70% tromjesečnih beba spava noću od ponoći do 5 sati ujutro kontinuirano bez buđenja. Oko 83% šestomjesečnih beba i 90% devetomjesečnih beba spava cijelu noć. No, bebe stare od 9 do 24 mjeseci često se bude, u prosjeku 2 puta noću. Neke bebe signaliziraju buđenje, a neke se same smire. Tijekom prvih mjeseci 95% beba plače (signalizira buđenje) i zahtijeva reakciju roditelja. U dobi od 12 mjeseci 60-70% beba može se samo smiriti.
Smatra se da je noćno buđenje problem ako se beba budi i plače noću pet ili više puta, a poremećaj traje dulje od 3 mjeseca.
Moramo znati da odlazak u krevet i usnivanje predstavljaju separaciju od roditelja, što kod djeteta može izazvati tjeskobu. Zbog toga obično savjetujemo prije nego se krene sa isključivanjem organskih poremećaja, tj. disfunkcija CNS-a ili nekih drugih oboljenja i provođenja različitih medicinskih pretraga kod djeteta da se roditelji pridržavaju određenih pravila: da uvijek stave dijete u krevet u isto vrijeme, nakon kupanja i večernjeg obroka, uz priču, poljubac, ostaju u blizini, ne razgovaraju s njim dok ne zaspi. Ako se dijete protivi spavanju može mu se dozvoliti da se neko vrijem igra u krevetu ili mu se u krevet donese najmilija igračka. Postepeno, u narednim danima, nakon što su dijete stavili u krevet, roditelji se udaljavaju od kreveta, napuštaju sobu, ostavljaju otvorena vrata tako da dijete samo zaspi.
Često su problem ponovnog usnivanja tijekom noći iste prirode kao i problemi usnivanja prilikom odlaska u krevet navečer; dijete je tjeskobno, boji se mraka, boji se biti samo u krevetu ili bi se igralo kao da je već jutro. Manja djeca traže iste rituale kao i kod odlaska na spavanje: nošenje, pjevanje i sl. Starija djeca odlaze roditeljima u krevet, traže gledanje televizije ili čitanje priče. Preporuča se da način vraćanja djeteta u san bude isti kao i kod usnivanja navečer.
Dr. Matilda Kovač Šižgorić, pedijatar-subspecijalist dječje neurologije, Poliklinika za dječje bolesti Dr. Sabol