S 15 godina je imala dečka i to sam joj dozvolila. Sada ga nema, ali se ponaša jako grozno. Ne znam više kako s njom. Kada ide van voli i popiti i onda dođe kući pa se ispovraća. To nije tako često, ali mene užasno smeta. Ona misli da je sve to tako normalno, a da sam ja staromodna. Molim vas dajte mi neki savjet. Ne znam što više s njom napraviti. Hvala unaprijed! Staromodna mama
Draga mama,
Prvo vam želim čestitati na vaše četvero djece. Sigurna sam da odgajanje i briga oko četvero djece zahtjeva pregršt strpljenja i energije.
Što se tiče vaše najstarije kćeri, čini mi se da je osnovni problem u tome što je ona prema teoriji razvojne psihologije u jednom „malo“ zahtjevnijem razdoblju.
O čemu se radi? Vaša je kćerka ušla u razdoblje kada sama sebe doživljava kao odraslu osobu (naglašavam da je to normalan razvojni period) i želi da je tako i tretiraju drugi. Zapravo jedino što je razlikuje od drugih Odraslih je nedostatak iskustva.
Nadalje, moguće psihičke značajke puberteta su: • zamaranje, rastresenost (mladi dobivaju nove dužnosti i zadatke, prelaze s razredne nastave na predmetnu nastavu) • razdražljivost, nervozno reagiranje • osjećaj nemira (zbog nesigurnosti i češćih konfliktnih situacija) • želja za izolacijom • nezainteresiranost za rad • nagle promjene raspoloženja • maštanje
U ovoj razvojnoj fazi dobro je s djetetom diskutirati na istoj razini, što naravno ne znači da roditelji i dalje ne postavljaju granice i da diskusija ne smije završiti s „dva dana nema izlazaka“ ili nešto slično. U tom smislu možete s njom iskreno razgovarati. Možete joj reći da možda jeste staromodni prema njezinim kriterijima, ali da ste za nju zabrinuti. Osim što joj objašnjavate da njeno ponašanje nije u redu, možete također porazgovarati s njom o tome kako se vi osjećate kada se ona tako ponaša, primjerice kada dođe kući pod utjecajem alkohola. Prodiskutirajte s njom o tome i u tom smislu prebacite odgovornost na nju, prema načelu KOLIKO ODGOVORNOSTI POKAŽE, TOLIKO ĆE SLOBODE IMATI. Pitajte nju što će s tom informacijom. Više o tome možete pročitati u članku Mladi i promjene.
Srdačan pozdrav i sretno,
Jelena Vrsaljko, dipl. soc. radnik,psihoterapeut