Odvikavanje od dojenja: Koju vrstu zamjenskog mlijeka dati bebi?

Počela sam joj davati kravlje mlijeko punomasno, malo razrijeđeno s vodom ujutro kroz griz i čokolino, al sam primjetila da češće ima stolicu (kroz jutro i do četiri, pet puta) i da joj je guza crvena, što se do sad nije događalo, pa me strah nasPoštovani, imam curicu od 11 mjeseci, još uvijek je dojim i uvela sam joj dohranu sa 6 mjeseci, dobro napreduje, vesela je i zdrava beba

shutterstock_1735801265.jpg

Počela sam joj davati kravlje mlijeko punomasno, malo razrijeđeno s vodom ujutro kroz griz i čokolino, al sam primjetila da češće ima stolicu (kroz jutro i do četiri, pet puta) i da joj je guza crvena, što se do sad nije događalo, pa me strah nas

Poštovani, imam curicu od 11 mjeseci, još uvijek je dojim i uvela sam joj dohranu sa 6 mjeseci, dobro napreduje, vesela je i zdrava beba. Htjela bi je polako odvikavati od dojenja pa sam zbunjena koje mlijeko i koliko joj davati? Počela sam joj davati kravlje mlijeko punomasno, malo razrijeđeno s vodom ujutro kroz griz i čokolino, al sam primjetila da češće ima stolicu (kroz jutro i do četiri, pet puta) i da joj je guza crvena, što se do sad nije događalo, pa me strah nastaviti. Da li trebam prijeći na adaptirano i u kojoj mjeri? Još me muči to što se po noći često budi i ne mogu je smiriti osim na siki, neće ni bocu sa vodom ili čajem prihvatiti, zadnji obrok joj je oko 19,00 sati, pa sam mislila joj možda uvesti bocu sa mlijekom još oko 21,00 sat, samo ne znam sa kojim mlijekom. Po danu mi dobro pojede pa ne vjerujem da je gladna. Hvala na odgovoru! M.

Već nakon navršenih 6 mjeseci života možete djetetu davati punomasno, nerazrijeđeno kravlje mlijeko, međutim prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije preporuča se i nakon 6 mjeseci života nastavak dojena uz odgovarajuću dohranu što duže vrijeme (do 1. - 2. godine).

Kravlje mlijeko u odnosu na majčino sadrži:
- tri puta više proteina koji se teško probavljaju u još nerazvijenom probavnom sustavu dojenčeta i opterećuju bubrege;
- puno više minerala koji opterećuju bubrege;
- više zasićenih masnih kiselina koje nadražuju crijevo i slabije se probavljaju od majčina mlijeka.

Ako baš želite prestati dojiti moja preporuka je da se odlučite za adaptirani mliječni pripravak i to onaj koji ima oznaku H.A., jer hipoalergena mlijeka (industrijski pripravci obrađeni tako da smanjuju mogućnost pojave alergija) su i lakše probavljiva.

Učestalo buđenje po noći koje opisujete kod Vašeg djeteta je stvar navike, a ne prehrambena potreba. Ona traži Vašu blizinu. Budite nježni, ali odlučni, po noći je poljubite, pomazite i vratite u krevetić obavezno joj dajući do znanja da nije sama i ostavljena, već da ste tu pokraj nje.

Dr. Matilda Kovač Šižgorić, spec. pedijatar - spec. dječje neurologije
Poliklinika za dječje bolesti Sabol