Savjeti stručnjaka
Savjeti stručnjaka

Moj sin je nemiran, neposlušan, hiperaktivan i ništa ga ne zanima

Moj sin je nemiran, neposlušan, hiperaktivan i ništa ga ne zanima
Poštovani, imam sina od 4,5 godine. Jako je nemiran, neposlušan, hiperaktivan. Ništa ga ne zanima, ni igračke, ni crtanje, ni pjesmice, ni crtani filmovi. Imamo samo njega i jako je razmažen.

Bira što hoće jesti, ne sluša nikog i nitko osim oca nad njim nema autoritet (ponekad čak ni on nema). Možda bi jedino rješenje bilo da ga upišemo u vrtić mada nismo baš u financijskoj situaciji da plaćamo privatni vrtić. Molim Vas pomozite nam savjetom kako da izađem na kraj s njim, jer me ponekad njegovo ponašanje dovede do suza. Ne vrijedi ni kazna, ni ucjena. Hvala unaprijed. Očajna mama

Draga mama,

obitelj je prva škola za život u kojoj dijete stječe osnovno znanje o ljudima, o njihovim međusobnim odnosima, o životu i njegovim problemima. Tu stječe prva iskustva koja će poslije u životu primijeniti. Zato je odgoj djece u obitelji jedan od najtežih i najodgovornijih zadataka svakog člana obitelji. Najčešća i najteža pogreška u odgoju djece jest popustljiv odgoj. Općenito, pojam razmaženosti odnosi se na popustljivost, preveliku brigu te ispunjenje svake djetetove želje i prohtjeva. Razmaziti dijete ne znači često ga milovati i pokazivati mu ljubav i nježnost, nego mu pretjerano pomagati i posluživati ga te umjesto njega obavljati sve one zadatke koje samo može izvršiti. Razmaziti ga možemo kupujući mu golemu količinu igračaka i popuštajući mu u svemu samo da bude sretno. Osim što na taj način dijete učimo strategijama koje nazivamo razmaženošću, mi ga sprečavamo u prikupljanju životnih iskustava i učimo da se kod ostvarivanja ciljeva oslanja isključivo na pomoć drugih te ne razvija samopouzdanje u vlastitu snagu i resurse.

Samo upisivanje djeteta u vrtić neće značajno promijeniti njegovo ponašanje ako kod kuće on i dalje bude mogao činiti sve što želi. Ono što Vam kao roditeljima savjetujem jest da se u odgoju sinčića korisitite slijedećim metodama: • Postavljajte granice – ako primjerice Vaše dijete želi svaki dan jesti hamburger, na Vama je da postavite granice i da djetetu date do znanja da mu to nećete omogućiti. Pri tome je iznimno važno da budete dosjedni, jer postavljanje granice bez pridržavanja istih uslijed popuštanja djetetu zapravo nema smisla. • Nagrađujte pozitivna ponašanja – nagrada može biti i pohvala, ona ne mora biti isključivo materijalne prirode. Dijete se treba upoznati s tim da se trud nagrađuje kako bi se pripremilo za obaveze koje ga tek čekaju. Na taj način će već od malih nogu shvatiti što to znači uspjeh i stvari neće doživljavati zdravo za gotovo. • Budite dosljedni - iz naše dosljednosti djeca zapravo uče da svako ponašanje nosi i nekakve posljedice. Dosljednost za njih znači sigurnost – drugim riječima, djeca roditelja koji su dosljedni u svakom trenutku znaju kako se ponašati i što mogu očekivati od roditelja/skrbnika: hoće li ga zaštiti ili ne, kako će roditelj reagirati i slično. Ako Vaš dječak zna što očekujete od njega (primjerice, pospremanje igrčaka nakon igre) i posljedica koje će se dogoditi ako se tako ne bude ponašao (primjerice, uskraćivanje igračaka koje nije pospremilo), stječe sliku svijeta u kojem njegovo ponašanje ima utjecaja na njega samoga i ljude oko njega. • Budite uzor djetetu – djeca već od najranije dobi imitiraju ponašanja nas odraslih. Ako smo i sami pristojni, dijete ima dobar model ponašanja a pri tome ga usput možemo učiti kada pozdraviti, kada reći hvala, molim, izvoli i slično. Svaki trenutak koji provodimo s djetetom može biti edukativan za njega.

Na kraju, željela bi još reći kako je važno da ne smetnete s uma kako ste Vi ti koji morate biti vođe, a ne Vaše dijete. Prvih 18 mjeseci djetetova života svakom bi roditelju prioritet trebale biti dječje potrebe, no nakon toga, između prve i pete godine, djeca su obuzeta sobom, vlastitim potrebama i željama te upoznavanjem svijeta oko sebe, pa i samih roditelja. To što nam se tada čini da nas neprestano testiraju, zapravo je ponavljanje lekcije koja bi upravo zbog toga trebala uvijek biti jasna i dosljedna.

Želim Vam puno sreće!

Kristina Bačkonja, dipl. psiholog i NLP trener Centar Proventus

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx