Manjak samopouzdanja i panični strahovi zbog maltretiranja od strane vršnjaka

Poštovani. Imam sina od 7 godina. Vrlo je veselo, intelingentno i osjećajno dijete. U vrtiću je uvijek bio omiljen.

shutterstock_1735801265.jpg

Unazad 2 godine vidim promjene u njegovom ponašanju - skloniji je igri s djevojčicama, sklon oblačenju haljina. U ulici živi dječak koji ga je od 1. godine života maltertirao tukao i te promjene su nastale kada je taj dječak krenio u vrtić s mojim sinom. On se počeo povlačiti u sebe, izgubio je samopouzdanje... Danas sam jako zabrinuta za njega jer je moj sin opčinjen tim dječakom, a on ga omalovažava, ruga mu se, ismijava ga i okreće svu djecu protiv njega. Na ulici i u nepoznatoj sredini moj sin je počeo gristi nokte, imati panične strahove, ne želi više sam na ulicu izaći (zbog pasa, jer odkad je taj susjed dobio psa, plašio ga je da će ga raskidati), počeo je raditi krive stvari, loše, da bi bio prihvaćen od te djece na ulici. Svoje dijete koje je bilo otvoreno i veselo više ne prepoznajem, zatvoren je postao. Plačljiv je, boji se skupine djece, kaže da se boji djece. Kako da mu pomognem u odbačenosti? I sa samopouzdanjem i paničnim strahovima? Želim vratit svoje dijete..Hvala. M.P.

Draga M.P, Djetetov osjećaj samopoštovanja i slike o sebi može se ojačati na više načina, a pritom veliku važnost imaju roditelji, prijatelji i osobe koje su mu važne i koje cijeni.

Ponekad se to može ostvariti kroz uključivanje djeteta u neku aktivnost za koju ima talent ili sposobnosti, kroz konzistentno pohvaljivanje i poticanje i za male uspjehe, primjećivanje i ohrabrivanje njegova truda (čak i ako nije uspjelo), te kroz poticanje da samo opaža svoje pozitivne aspekte i napore te se samo pohvaljuje za to.

S obzirom da je vaše dijete bilo i još uvijek jest izloženo nasilju od strane vršnjaka, postoji niz stvari kojima ga možete podučiti kako bi se zaštitio: • Razuvjerite ga u razmišljanju kako, iz nekog razloga zaslužuje biti žrtva - ne mora osjećati sram; nasilnici su ti koji imaju problem • Podučite ga kako da bude čvrst i jasan – neka gleda nasilnika u oči i kaže PRESTANI! • Pomozite mu u osvještavanju činjenice da ne može promijeniti nasilnika, te ga pohvalite što Vam se povjerilo i potaknite ga da o istome obavijesti učitelja/odgajatelja u kojeg ima povjerenja (ukoliko je nasilničkom ponašanju izložen u školi/vrtiću) • Potaknite ga neka potraži pomoć vršnjaka i ohrabrujte ga u sklapanju i održavanju novih prijateljstava • Potičite razvoj socijalnih vještina Vašeg djeteta (ljubaznost, empatija, slušanje, nenasilno rješavanje sukoba, kooperativnost, izražavanje želja i potreba…)

U svakom slučaju potražite pomoć školskog/vrtićkog osoblja te zajedno poduzmite potrebne mjere s ciljem zašite djeteta od daljnje viktimizacije.

Kristina Bačkonja, dipl. psihologCentar Proventus