Kako započeti s dohranom?

Pozdrav! Na sistematskom nam je rečeno da počnemo uvoditi kašice u bebinu prehranu.

shutterstock_1735801265.jpg

Beba je stara četiri mjeseca, 6 870 grama, 66 cm, trenutno jede četiri bočice po 180 ml Aptamila 1 svaka četiri sata (7, 11, 15 i 19 h). Spava od 19 do 7 sati bez noćnih hranjenja. Kroz dana spava 2-3 sata. Danas sam joj napravila kašicu od mrkve koju je većinom ispljuckala, progutala je žličicu i pol i nakon toga je pojela oko 140 ml mlijeka. Zanima me kako bi sada otprilike trebalo izgledati njeno hranjenje kroz dan: koliko obroka mlijeka, koliko kašica, jesam li trebala možda prvo krenuti s voćem ili je u redu krenuti s povrćem, i kojom dinamikom bih trebala uvoditi nove namirnice u bebinu prehranu? Hvala i srdačan pozdrav! Floridita

Poštovana,

početak dohrane ide s pljuckanjem i isprobavanjem okusa. Dohranu možete započeti bilo s povrćem, žitaricama ili voćem. Svaka tri do četiri dana u prehranu djeteta možete uvesti novu namirnicu, a za informaciju možete se držati kalendara dohrane (pritom ga se ne trebate slijepo držati već ga prihvatiti kao informaciju za lakše provođenje dohrane).

Kada se započinje s dohranom najbolje je dati novu namirnicu kroz jutro i oko podne tako da ako dijete bude imalo nepoželjnu reakciju (osip, urtikariju i sl) možete reagirati i otići pedijatru.

Prvi obrok koji postaje konkretan obrok je stoga primjerice ručak, ostali obroci su mliječni, nakon toga dajete i doručak, pa užinu i večeru. Dijete sa 7 do 8 mjeseci treba imati kroz dan konkretne kašice, a uz njih može imati i 1 do 2 mliječna obroka. Doručak i večera mogu biti kombinacija mliječne formule (u vašem slučaju) žitarica i voća, ručak meso/riba/jaja s povrćem/žitaricama i užina voće i žitarice, ovisno o dobi djeteta, obroci će se graditi kako napreduje uvođenje namirnica u dohranu.

Na početku djetetu uvijek oko istog doba dana, recimo u 11 h, prije mliječnog obroka dajte malo nove namirnice koju ste uveli u dohranu, ostatak namirnice možete pomiješati s mlijekom tako da se postepeno uči na nove okuse i teksture, te jedenje na žličicu. Kako dijete raste i napreduje, savladati će jedenje na žličicu i prihvatiti će nove namirnice u prehrani, a vi ćete davati sve više namirnica i obroka.

Tena Niseteo, dipl.ing.preh.teh.

nutricionistica/specijalistica za kliničku dijetetiku i metabolizam

Klinika za dječje bolesti Zagreb

Definicija hrane d.o.o.