Sa osam mjeseci počela sam mu davati dnevno jednu bočicu bebimila (isključivo jer voli bočicu, i dalje dojim). Sada je nalaz ponovno pozitivan. Molim Vas ak
Imam sina starog 9 mjeseci. U dobi od 2 mjeseca imao je jaki dermatitis i tjemenicu. Nadležna pedijatrica uputila nas je na uzimanje uzoraka stolica (tri stolice skupljali smo tri dana). Uzorak je bio pozitivan na laktozu. Kako sam isključivo dojila, dobila sam uputu da prestanem konzumirati laktozu. Nakon mjesec dana nalaz je ponovno bio pozitivan pa sam ja tijekom ljeta bila na strogoj dijeti da bi nalaz sa šest mjeseci starosti dijeteta bio negativan. Ponovno samo dobili negativan nalaz i nakon što sam ja počela naveliko konzumirati laktozu. Sa osam mjeseci počela sam mu davati dnevno jednu bočicu bebimila (isključivo jer voli bočicu, i dalje dojim). Sada je nalaz ponovno pozitivan. Molim Vas ako mi možete objasniti o kakvoj se to alergiji radi, što da napravim i što mogu očekivati u budućnosti? Naime, on nema nikakvih smetnji, nema više ni dermatitis (otkrili smo a-dermu). Hvala. IĐS
Alergija na mlijeko i intolerancija laktoze se često poistovjećuju, iako se radi o dva različita stanja. Postoji mogućnost da Vaše dijete ne podnosi ili slabije podnosi laktozu (mliječni šećer) zbog snižene aktivnosti specifičnog enzima (laktaza) u tankom crijevu, pa se u tom slučaju ne može govoriti o alergiji.
Stvarna alergija na laktozu vrlo je rijetka. Nepodnošenje (intolerancija) laktoze obično je prolazna pojava, a javlja se nakon akutnih proljeva, npr. virusne prirode. Ukoliko je aktivnost laktaze slaba ili je tijelo ne proizvodi, laktoza se ne može probaviti u tankom crijevu, odlazi u debelo crijevo, gdje djelovanjem bakterija dolazi do stvaranja plinova. Oni pak dovode do bolova u trbuhu, osjećaja nadutosti i proljeva.
Alergija na protein kravljeg mlijeka javlja se u 2,5% dojenčadi i djece do druge godine života i najčešća je alergijska reakcija djece te dobi. Ovo se tumači činjenicom da mlijeko sadrži dvadesetak antigenih komponenti, a svaka može izazvati alergijsku reakciju. U djece je najčešća alergija na alfa laktalbumin, a rjeđe na kazein.
Simptomi mogu biti različiti; u dojenačkoj dobi najčešće su to kožne promjene tipa atopijskog dermatitisa, probavne smetnje: proljevi, povraćanje, nenapredovanje na težini ili rijetko simptomi od strane respiratornog sustava. Dijagnoza se postavlja kožnim prick testom i određivanjem imunoglobulina IgE u krvi, a može se učiniti u rano dojenačko doba.
Iz vašeg sam pitanja zaključila da dijete sada nema nikakvih tegoba, pa ne treba raditi nikakvu obradu. U slučaju da se neki od ranije opisanih simptoma jave, obratite se pedijatru koji će indicirati potrebnu obradu.
dr. Svjetlana Bela Klancir, spec.pedijatar
Poliklinika za dječje biolesti dr.Sabol