Sve mora biti onako kako ona kaže, djeca se igraju kako ona kaže i jednostavno ona je šefica. Ako nije kako ona želi, jako se naljuti i ne želi se više igrati. Što učiniti u takvim slučajevima? Hvala! Ina
Draga mama,
prilikom razmatranja kako postupiti u odnosu s vašom kćerkom, vrijedna informacija koju bi svakako trebalo uzeti u obzir jest kako se vaša kćerkica ponaša prema vama, kakva je u odnosu prema autoritetima? Ponaša li se ovako prema svima ili pak samo u društvu svojih vršnjaka? Kakvi su unutarobiteljski odnosi; je li vaše dijete u obitelji naviklo na popuštanje i povlastice, odnosno uspijeva li ono što želi na kraju i dobiti upravo popuštanjem?
Ono što bi bilo dobro jest poticati kod nje suradničke, timske igre u kojima je ključna suradnja između igrača. Na taj način kod djeteta se, između ostalog, potiče učenje umijeća druženja. Među važnim društvenim zadaćama koje takve igre uče su: interakcija, upravljanje nesuglasicama, podnošenje zadirkivanja, traženje pomoći, suradnja, podnošenje neuspjeha, nošenje s uspjehom (i uspješna djeca, naime, mogu imati problema s vršnjacima, upravo zbog toga što su uspješnija). Uz to djeca uživaju u igri, što ih motivira za sudjelovanje, a ako igru koristimo u školi, pozitivno raspoloženje prenosi se i na učenje.
Također, u brojnim istraživanjima se pokazalo da suradničke igre, u kojima svi dobivaju ili svi gube, poboljšavaju odnose u obitelji te znatno smanjuju količinu ljutnje i agresivnosti među djecom.
Sretno!
Kristina Bačkonja, dipl. psihologCentar Proventus