Molim vas za pomoć, što da učinim? Mama M.
Draga mama,
Kada djeca kasnije krenu u vrtić, obično imaju poteškoća u prilagođavanju novoj socijalnoj sredini, odnosno skupini djece, koja funkcionira po svojim pravilima najčešće već nekoliko godina, u kojoj su već razvijena neka prijateljstva i koja je cjelina za sebe. Ako nije stekao prijatelja u skupini, a drugi mu oduzimaju igračke, lako moguće da ne zna što da učini i da mu je dosadno.
Njegove socijalne vještine, kako će se zauzeti za sebe na asertivan način, tek moraju biti razvijene.
Možete mu olakšati taj proces tako što ćete pozvati neke vršnjake iz vrtića na druženje kod kuće (bilo bi dobro kada bi to isto bili školarci i kada biste znali da će ići u istu školu). Također, kada Vam sin kaže da mu je dosadno i da mu se ne ide u vrtić, budite mu podrška. Podržite njegove izjave i osjećaje, ali isto tako ga uputite da nam je ponekad dosadno, te da moramo pronaći način kako da nam ne bude dosadno. Razgovarajte zajedno čega i s kim bi se mogao igrati u vrtiću.
Uključivanje novog člana u grupu veliku ulogu imaju odgajateljice. Stoga Vam predlažem da se njima obratite i da zajedno osmislite strategiju kako da se Vaš dječak najlakše uklopi. Važno je da Vi kao roditelj ne odustanete od njegovog odlaska u vrtić te da ga redovito odvodite jer će se ponovno suočiti sa istim izazovom - kako da se uklopi u društvo - pri polasku u školu. A kada krene u školu imat će dodatne zahtjeve (učenje i postizanje određenog uspjeha) što će biti dodatno opterećenje, zbog čega bi bilo dobro da ovu zadnju godinu prije polaska u školu potičete razvoj njegovih socijalnih vještina.
Tatjana Gjurković,
dipl psiholog, certificirani terapeut igrom