Nije znao dobro sisati, a kada smo postepeno prelazili na kruću hranu nije ju prihvaćao i svaki zalogaj je bio uz dosta nagovaranja i puno igre. Glavna hrana koju je jeo bila je flašica sa čokolinom. Tako je i danas. Ono što pojede je tanjur miksane hrane za ručak i večeru (povrće, meso, jetrica...) uz nagovaranje i prisilu. Hranu miksamo jer u drugačijem obliku je ne želi niti probati. Uz to jelo jede kruh (i koricu). Ponekada zna jesti prepečeni kruh, smoki, kokice. Slatkiše ne jede. Pokazuje odbojnost prema svemu što mu se ponudi. Nedavno smo mu na prevaru utisnuli malo soka od rajčice i to mu je izazvalo gađenje i povraćanje. Ukoliko hrana nije dobro smiksana provocira napinjanje kao da će povratiti. Flašica mu je i dalje omiljena hrana. Dnevno popije 1,5 l mlijeka (2 za doručak, i po dvije nakon ručka i večere). Od ukućana nitko nije izbirljiv. Na razne načine pokušavamo potaknuti njegov interes za raznovrsnu hranu (sudjeluje u uzgoju i ubiranju povrća i voća, u pripremi obroka). Rado sudjeluje, ali ne želi probati. Usprkos svemu dobro napreduje (ima 18 kg i 120 cm). Ima slabi imunitet te je često bolestan uz povišenu temperaturu. Zabrinuti smo te molimo za savijet, jer ne znamo što učiniti. Unaprijed hvala na odgovoru! S.
Poštovani, ukoliko se koncentriramo isključivo na nutritivnu i energetsku vrijednost jelovnika Vašeg sina, iz danih podataka može se zaključiti da dječak ima vrlo jednoličnu i ograničenu prehranu. Iz ovog razloga vjerujem da je moguće da je u deficitu s određenim mikronutijenatima zbog čega ima oslabljeni imunološki sustav.
Nadalje, dijete, za svoju dob pije previše mlijeka, zbog čega može doći do pojave anemije, tvrdih stolica i slabijeg napredovanja. Preporuke za djecu dobi iznad dvije godine su 400 do najviše 500 ml mlijeka i mliječnih proizvoda na dan, prilikom čega se naglasak stavlja na fermentirane mliječne proizvode (jogurti, acidofili, probiotički napici, kefir). Preporučila bih da se djetetu u prehranu uvede neki multivitamin adekvatan za dob te da se unos mlijeka i mliječnih prerađevina smanji na 500 ml. Što se tiče samog načina ponašanja i odnosa djeteta prema hrani savjetovala bih da se konzultirate sa psihologom.
Tena Niseteo dipl.ing.preh.teh., nutricionist/pedijatrijska klinička dijetetičarkaDefinicija hrane d.o.o.