Dječak (3,5) se glupira i ne ponaša primjereno kada dođe nekome u goste

Poštovani, moj dječak ima 3,5 godina, vrlo je pristojno i poslušno dijete, ali kad dođemo negdje u goste ili kada netko dođe k nama u goste, on kao da je drugo dijete.

shutterstock_1735801265.jpg

Glupira se, viče, čak i gura drugu djecu. Ako ga upozorim na njegovo ponašanje i zamolim ga da se smiri, on ponekad postaje još gori... Kad odemo od gostiju ili oni od nas, opet se sve vrati u normalu i on postaje umiljat i dobar. Zanima me što bi moglo biti posrijedi takvog ponašanja? Unaprijed hvala na odgovoru. Zabrinuta mama

Draga mama,

Vjerujem da Vas zbunjuje ponašanje Vašeg dječaka jer, s jedne strane opisujete kako je on vrlo pristojno i poslušno dijete, a s druge strane kažete da postoje situacije kada pred gostima viče, gura drugu djecu i glupira se. Djeca su obično neposlušna onda kada neke njihove potrebe nisu zadovoljene. Zato bi bilo dobro da razmislite koja se njegova potreba krije iza ovakvog ponašanja pred gostima?

Vi ste opisali samo situacije kada netko dođe k vama u goste ili kada ste vi kod gostiju. Kakvo je njegovo ponašanje pred drugim ljudima u nekim drugim situacijama, npr.u parku, u šetnji i sl.? Bilo bi dobro i da razmislite o tome koliko vremena posvećujete zajedničkim aktivnostima sa svojim djetetom, ali na način da ste zaista posvećeni djetetu? Na koji način postavljate granice djetetovu ponašanju?

Može se raditi o tome da dijete svojim ponašanjem želi privući Vašu pažnju. Naime, ponekad se djeca za pažnju izbore na način da se neprimjereno ponašaju jer im je važnije da dobiju bilo kakvu pažnju – makar to bile i opomene i ljutnja, nego da uopće nisu doživljeni.

Također, moguće je da se radi o tome da mu bude dosadno pa se stoga ponaša na neprimjeren način. Ukoliko smatrate da Vam je teško razaznati koja je to njegova potreba koja ga potiče na takva ponašanja, možete ga jednostavno pitati što je to što mu tada treba, što želi. Važno je da mu kažete da ste Vi tu za njega no da se ne može tako ponašati.

Kada otkrijete koja se djetetova potreba krije iza njegovog neprimjerenog ponašanja, tada bi bilo dobro da ju imenujete kada se takvo ponašanje javi. Npr. „Čini mi se da zaista želiš da se sada družimo.“ Tada mu npr.možete predložiti da ćete sljedećih nekoliko minuta biti posvećeni samo njemu no da ćete se onda posvetiti svojim gostima, ili mu možete reći da vam je drago što se želi igrati s vama i da se i vi želite igrati s njim, no da ćete se igrati kada gosti odu. Ovisno o tome koja od ovih opcija vam je prikladnije. Tada mu možete reći da razmisli želi li da se poslije npr.igrate vlakićem ili crtate po velikom plakatu. Važno je da kod postavljanja granica imanujete djetetov osjećaj, ali i ponudite djetetu alternative. Pritom je jako bitno da budete jasni i odlučni. Neke korisne savjete kako to raditi možete pročitati i u članku U ritmu djeteta: Odgoj bez prijetnji i ucjena.

Puno strpljenja i topline u odgoju Vašeg mališana i vjerujem da će se problem koji ste naveli značajno smanjiti.

Tea Knežević, univ.bacc.psyh.Centar Proventus