Jedino mi pomaže smiriti ju kad ju skinem ili stavim na ruke.
Poštovani, imam jedan maleni problem. Imam curicu staru mjesec dana. Rođena je sa 3460 g i evo jučer je vagana na kontroli te ima 4500 g, što bi značilo da lijepo napreduje. Međutim, zadnjih 2 tjedna plače po cjele dane i ne spava uopće u komadu, nego zaspi, s time da ju moram na ruke stavit da zaspi, ali kad je stavim u krevetić, nakon vrlo kratkog vremena se budi. Jedino mi pomaže smiriti ju kad ju skinem ili stavim na ruke. Isto tako, kad ju stavim na prsa, u početku je dobro i onda počne plakati, mlatarit s rukama i nogama, pa ne znam šta bi moglo biti u pitanju. Isključivo ju dojim. Hvala unaprijed. I.M.
Poštovana, kako Vaša curica odlično napreduje očito nije riječ o nekom značnijem problemu, jer je dobivanje na tjelesnoj masi jedan o važnijih pokazatelja zdravlja djeteta.
Dob od četiri tjedna je vrijeme kada se javljaju dojenačke kolike (dojenački grčevi u trbuhu), kod većine djece u određeno doba dana, najčešće uvečer, dok opet kod drugih nema ritma, dakle kroz 24 sata uz , nakon svih ili samo nekih obroka.
Jedan od načina kako smiriti dijete, što i vi prakticirate je staviti ga na prsa i pri tome posebnu pozornost treba obratiti na tehniku dojenja kako bi dijete progutalo što manje zraka, a nakon toga držati ga u naručju dovoljno dugo da nagutani zrak izbaci uz podrigivanje.
Za ublažavanje se daju sirupi na biljnoj bazi, čaj od komorača i metvice, od lijekova spazmolitici, lijekovi koji opuštaju glatke mišiće crijeva, ili lijekovi koji smanjuju nakupljanje zraka u crijevima.
Kako je jedna od teorija nastanka dojenačkih kolika nezrelost crijeva, zadovoljavajući učinak imaju probiotici čime se postiže brža kolonizacija crijeva “dobrim” bakterijama.
Rijetko, ali kolike mogu biti naglašene kod djece s intolerancijom na bjelančevine kravljeg mlijeka, što je obično praćeno učestalijim bljuckanjem i proljevastim stolicama. Već i kod sumnje na ovu mogićnost majci koja doji preporuča se iz prehrane maknuti sve namirnice koje u sebi sadrže kravlje mlijeko u bilo kojem odbliku.
I ono što je naravno bitno, je isključiti akutnu bolest djeteta - upalu mokraćnih puteva, uha i sl…
Zdravka Gjergja dr. med., spec. pedijatar
Poliklinika za dječje bolesti Sabol