Beba odbija adaptirano mlijeko

Poštovana, beba stara 3,5 mjeseca počela je pa gotovo u potpunosti odbijati AD mlijeko. Inače je i na prsima, ali mogu reći više za igru nego za neko konkretno hranjenje.

shutterstock_1735801265.jpg

Ta kombinacija dojenja i AD u praksi je od praktički prvog dana i do sada je dobro funkcionirala. Nikada nije jeo neke velike količine AD (pripisane za njegovu dob), a kako je i na prsima pripisivala sam to upravo kombinaciji (jer naravno da ne znam koliko je uspio posisati). No, u zadnje vrijeme kako sam i rekla, prsa su postala igra, a broj i količna AD mlijeka se nije povećala, dapače počeo ga je odbijati (do te mjere da sam ga hranila na žličicu). Tokom dana jedva navučemo 500 ml, a ponekad svega 300 ml. Beba je rođena prilično velika (4220 kg) i u prva dva mjeseca dobila je puno na kilaži (3 kg) no sada se to počelo drastično smanjivati. Da napomenem, od prvog mjeseca ima zelene, pastaste stolice. Bio je na Aptamilu 1 i kada je počelo odbijanje prešli smo na NAN 1 jer sam čula da je slađi, a i stariji sin je bio na njemu bez problema. No, ništa se nije promijenilo, ni stolice, ni broj, ni količina obroka. Također, već neko vrijeme muku mučimo sa suhom kožom na obrazima i čelu, koja se ponekad upali. Da li je moguće da je dijete alergično na mlijeko i što predlažete da učinimo? Ineska

Poštovana,

bilo bi dobro da se s ovim problemom javite svome pedijatru. Dijete najvjerojatnije nije alergično na mlijeko već se možda radi o suhom zraku uslijed grijanja prostorija. Što se tiče prehrane, probajte djetetu napraviti pravilan ritam hranjenja. Vrlo često se zna dogoditi da se cijeli ritam hranjenja djeteta poremeti osobito kad su u pitanju dojenje i davanje adaptiranog mliječnog pripravka na bočicu.

Savjetujem da uritmite dijete, da mu obroke dajete svaka 3,5 do 4 sata. Prvo mu ponudite dojku, a potom već pripremljenu bočicu mlijeka. Kad se dijete najede dozvolite mu da ogladni, i ponudite mu obrok tek nakon 3,5 do 4 sata. Između obroka, po potrebi dajte mu malo prokuhane vode.

U djetetovoj prehrani jedan od najvažnijih faktora je pravilan ritam hranjenja i održavanje osjećaja gladi i sitosti. Ako se izgubite u tome, i djetetu stalno nutkate hranu, ono više neće imati pravi osjećaj gladi, neće pojesti konkretan obrok i poremetiti će se cijeli odnos prema hrani.

Tena Niseteo, dipl.ing.preh.teh. nutricionistica/specijalistica za kliničku dijetetiku i metabolizam

Klinika za dječje bolesti Zagreb

Definicija hrane d.o.o.