Beba i problemi s dnevnim spavanjem

Moja beba ima 5 mjeseci i jako teško spava tokom dana, samo po 20 do 30 minuta. Pred večer oko 8 sati počne jako plakati, od umora. Plače nekad i po 2 sata i tek onda zaspi.

shutterstock_1735801265.jpg
VOYO logo

Da li imate neke ideje šta bi to moglo biti uzrok tom lošem spavanju i Šta

Moja beba ima 5 mjeseci i jako teško spava tokom dana, samo po 20 do 30 minuta. Pred večer oko 8 sati počne jako plakati, od umora. Plače nekad i po 2 sata i tek onda zaspi. Da li imate neke ideje šta bi to moglo biti uzrok tom lošem spavanju i Šta da pokusam učiniti? Unaprijed puno hvala. M.B.

* * *

Poštovani, imam bebu staru 4 mjeseca. Unatrag mjesec dana ili malo više imamo problema s dnevnim spavanjima. Naime, bebač spava samo ako ga vani šetamo u kolicima i tada spava 2-3 sata i to nam je uglavnom jedino spavanje ako ne izađemo i u predvečernju šetnju. Pokušala sam ga kući uspavljivati na različite načine, ali jednosatvno ne ide. Ako se i umiri i zaspi, budi se nakon 10 minuta. Sve to nespavanje me ne bi uznemiravalo da znam da je odmoran, ali on pokazuje puno znakova za spavanjem, postane nervozan, cendrav, nezainteresiran za igru i u zadnje vrijeme vrišti što je siguran znak da mu se spava. Ne znam što napraviti da mu pomognem da zaspi u kući i ostane spavati. Zabrinuta sam jer mi se čini da je kronično nenaspavan. Noćna spavanja su nam ok. Dakle, nakon kupanja se povlačimo u sobu, zaspi kroz sat vremena uz sisanje, budi se 3-4 puta za hranu i odspava i po 11 sati uz ta buđenja.. Zahvaljujem. ogiogi

* * *

Lijepi pozdrav! Imam bebu staru 9 mjeseci ali neće spavati ni po danu, niti po noći. Po danu spava po 2-3 sata, ali u više navrata po 20-30 minuta. Po noći se budi 3 puta, s time da u 2 ujutro je buđenje i ona se tada igra sat i pol, nakon toga pojede 180 ml mljeka, pa ode na spavanje i spava 2 sata i to je to. Dojila sam ju 2 mjeseca, nakon toga sam izgubila mljeko. Na spavanje ide u 20.30, a prvo buđenje je u 23.30. Molim vas za pomoć jer i na spavanje ju stavljamo polako i na rukama je sve dok ne zaspi. Ima već 5 zubića, a 3 joj još izbijaju, pa koristimo sirup paracetamol. Hvala vam unaprijed. MK


Uspavljivanje i dnevno – noćni ritam spavanja su stvar navike.

Više puta smo davali upute po tom pitanju, a ja ih sada ponavljam.

U prvim danima i mjesecima života dojenčeta spavanje je vezano uz osjećaj sitosti i gladi.
Kod rođenja normalno donesena beba provede 2/3 od 24 sata spavajući. U to doba periodi san i budnost se izmjenjuju svaka 3-4 sata. Obično se oko 6.-og mjeseca najdulji period spavanja produžuje od 4 na 6 sati, a beba se noću nekoliko puta budi.Periodi budnosti danju postaju duži i prekidaju se povremenim spavanjem.

Šestomjesečna beba spava oko 50% vremena od 24 sata. Većim dijelom spava tijekom noći , te obično 2 puta danju. Do prve godine života kod većine djece ostaje samo jedno dnevno spavanje tijekom popodneva.
Prilikom odlaska na dnevno spavanje morate poštivati ista pravila kao i kod odlaska na spavanje navečer.
Znači , nakon obroka odnestite dijete u zamraćenu, mirnu sobu i stavite ga u njegov krevetić, poljubite, ušuškajte i odmaknite se .

Problemi noćnog buđenja su najčešće razvojni i prolaze spontano.
Mirna i kratkotrajna buđenja tijekom noći su tipična za djecu od 18 mjeseci.
S dobi frekvencija i trajanje budnosti opada. Istraživanja su pokazala da oko 70% tromjesečnih beba spava noću od ponoći do 5 sati ujutro kontinuirano bez buđenja. Oko 83% šestomjesečnih beba i 90% devetomjesečnih beba spava cijelu noć. No, bebe stare od 9 do 24 mjeseci često se bude , u prosjeku 2 puta noću. Neke bebe signaliziraju buđenje, a neke se same smire. Tijekom prvih mjeseci 95% beba plače (signalizira buđenje) i zahtijeva reakciju roditelja. U dobi od 12 mjeseci 60-70% beba može se samo smiriti.

Smatra se da je noćno buđenje problem ako se beba budi i plače noću pet ili više puta, a poremećaj traje dulje od 3 mjeseca.
Moramo znati da odlazak u krevet i usnivanje predstavljaju separaciju od roditelja, što kod djeteta može izazvati tjeskobu. Zbog toga obično savjetujemo prije nego se krene sa isključivanjem organskih poremećaja, tj. disfunkcija CNS-a ili nekih drugih oboljenja i provođenja različitih medicinskih pretraga kod djeteta da se roditelji pridržavaju određenih pravila –da uvijek stave dijete u krevet u isto vrijeme,nakon kupanja i većernjeg obroka, uz priču, poljubac, ostaju u blizini, ne razgovaraju s njim dok ne zaspi. Ako se dijete protivi spavanju može mu se dozvoliti da se neko vrijem igra u krevetu ili mu se u krevet donese najmilija igračka. Postepeno, u narednim danima, nakon što su dijete stavili u krevet, roditelji se udaljavaju od kreveta, napuštaju sobu, ostavljaju otvorena vrata tako da dijete samo zaspi.

Često su problem ponovnog usnivanja tijekom noći iste prirode kao i problemi usnivanja prilikom odlaska u krevet navečer; dijete je tjeskobno, boji se mraka, boji se biti samo u krevetu ili bi se igralo kao da je već jutro. Manja djeca traže iste rituale kao i kod odlaska na spavanje: nošenje, pjevanje i sl. Starija djeca odlaze roditeljima u krevet, traže gledanje televizije ili čitanje priče. Preporuča se da način vraćanja djeteta u san bude isti kao i kod usnivanja navečer.

dr. M.Kovač Šižgorić, spec.pedijatar, subspec.pedijatrijske neurologije
Poliklinika za dječje bolesti Sabol