Kako reći kolegi ili kolegici s posla da njihov miris tijela, zadah iz usta, prljava odjeća i obuća, ruke, nokti, kosa i tako dalje jednostavno nisu prihvatljivi te da niti vi, niti vaši kolege ne možete više to tolerirati? S tom dilemom susrela se Karolina i to dolaskom novog kolege na posao.
- Prvi dan kada je ušao u naš ured gdje nas zajedno radi petero, te nikad prije nije bilo nikakvih problema, nakon pola sata otvarala sam sve prozore, makar je bilo prohladno. Naime, moj novi mladi kolega toliko je zaudarao po znoju da je to bilo neizdrživo. Gdje god je prošao, bilo naš ured ili bilo koji drugi prostor, trag tog miomirisa jednostavno se tamo zadržavao. Mislila sam da je jednostavno toliko nervozan prvi dan na poslu, pa eto, dogodilo se. Nitko nije savršen. No, kada se isto ponovilo drugi, treći, peti dan, jednostavno više nisam mogla izdržati, pa ni moje kolege. Taj miris znoja osjećali smo i kad smo stigli kući. Na poslu smo pokušali sakriti miris s osvježivačima prostora, prozori su bili neprestano otvoreni, no ništa nije pomagalo. Što da radimo? Ako kažemo našem šefu, moguće da će ga i otpustiti. No, više niti moje kolege, niti ja ne možemo trpjeti taj vonj – požalila se Karolina.
Na žalost, nema jednostavnog odgovora. Većina ljudi, ako problem nije toliko izražen, jednostavno nikada ne kaže ništa svojem kolegi koji zaudara ili je neuredan, kako ga ne bi uvrijedili, no isto tako skloni su iza leđa svima pričati o neugodnom mirisu koji se širi oko njega. No, kada nehigijena postane nešto što zaista počinje ometati vaš rad i rad vaših kolega, primjerice na poslovnim sastancima ili kada stranka dođe u ured, tada je sigurno potrebna hitna intervencija.
Učinite to na samo...
Vjerojatno nitko do vas se ne želi spuštati na razinu, pa kolegi ili kolegici početi poklanjati mentol bombone ili kozmetičke proizvode i primjenjivati slične taktike. Najbolje je postupiti na zreli način te pokušati dati osobi do znanja u čemu je problem i to na pristojan način. Nikome ne možete u lice reći „ti smrdiš“ ili „ti si prljav“ i misliti da ste s tim riješili problem. Ono što je gotovo sigurno je da ćete s tim „izgubiti“ kolegu. Isto tako, kada odlučite da je vrijeme za intervenciju, to učinite na samo jer takva stvar se ne radi pred „publikom“.
Ukoliko niste sami vas dvoje u uredu i ne možete voditi bilo kakav privatni razgovor, najbolje bi bilo da sa svojim kolegom odete na pauzu, kavu i sl. Neka taj razgovor bude između vas dvoje i nikog drugog. Ne treba ići cijela delegacija na ručak ili kavu da nekome kaže da zaudara i sl. To je dovoljno neugodna situacija sama po sebi. Kada uhvatite taj trenutak na samo, pokušajte mu ozbiljno, ali prijateljski reći o čemu se radi. Možete primjerice započeti razgovor: „ Moram ti nešto reći prilično neugodno, jer bih voljela da i ti meni isto kažeš. Problem je u...“
Naravno, nikad se ne zna kako će neka osoba reagirati. Ne morate mnogo objašnjavati, svaka osoba bi trebala shvatiti o čemu se radi. Na žalost, nema pravila u tome kako će netko reagirati. No, vjerujemo da ćete s tim pristupom na jedan ozbiljan način doprijeti do svojeg kolege ili kolegice. Zapamtite, to će biti još neugodniji trenutak za osobu o kojoj se radi, nego za vas. Uvijek možete ponuditi bilo kakvu pomoć u rješavanju problema, no samo ako procijenite da bi osoba to dozvolila.
Pomoć nadređenog
Bilo kako vaš kolega prihvatio vaš prigovor, niti vi, niti on nećete se naći u zavidnoj situaciji. No, na vašem neurednom kolegi je potez. U nekoliko dana bi se trebao dovesti u red. Dakle, ako slijedeći dan odmah ne vidite rezultate, nemojte očajavati, ali ako nakon nekoliko dana nema nikakvih rezultata, možda je vrijeme da razgovarate s vašim nadređenim u vezi problema. Objasnite što ste već svojem kolegi rekli te da biste voljeli da ga vaš nadređeni isto diskretno obavijesti, ali na način da bude učinkovitiji. Nakon toga možete se nadati da će vaš kolega poslušati upozorenja vas i svojeg nadređenog, i da će poraditi na vlastitoj higijeni.
(vam)