Tijelo i hrana u ravnoteži

Što se dešava u tijelu kad jedemo

Tijelo i hrana u ravnoteži

Metabolizam je međusobni odnos svih biokemijskih procesa u asimilaciji hranjivih tvari i njihovog pretvaranja u energiju. Ako se sve ne utroši (jer ste ih uzeli previše ili ste ih pojeli u vrijeme kad je to organizmu teže probavljivo) pretvaraju se u masnoću. Pogledajmo što se zapravo događa!

1. Ujutro najbrže rade dvije žlijezde s unutarnjim izlučivanjem: štitnjača i nadbubrežne žlijezde, pa najbrže izgaraju kalorije dobivene hranom. To objašnjava zašto se u krono dijeti preporuča ujutro uzeti najviše šećera i masnoće.

2. Poslije podne dolazi do promjena: poslije 17 sati rad štitnjače se usporava i organizam sve više iz dobivenih kalorija "stvara zalihe", gomilajući masno tkivo. Zato je uvečer najbolje uzimati proteine, koji daju najmanje masnoća.

3. Osobama   do   tridesete bjelančevine djeluju i na hipofizu, koja potiče izlučivanje hormona rasta (Hgh), koji troši masnoću.

4. Svim osobama, bez obzira na godine, odgovara poticanje proizvodnje hormona rasta (Hgh) jer organizam tako radi da se održava mehanizam protiv djelovanja godina, čime se usporava starenje.

5. Pazite na međusobno usklađivanje namirnica: navečer, naprimjer, nije dobro jesti ugljikohidrate s proteinima jer kad su zajedno smanjuju izlučivanje Hgh, a povećavaju izlučivanje inzulina, koji se naziva i hormonom "debljanja".

6. Zato je navečer zabranjeno uzimati voće s mnogo šećera kako ne bi djelovalo na inzulin.