Nema ukusnijeg, ljepšeg i opuštenijeg obroka od onog večernjeg, posebno kasnovečernjeg. U vrijeme kada biste trebali biti u krevetu, otvarate hladnjak i kuhinjske ormariće i tražite hranu kako biste utažili glad. Vjerujemo da s vremena na vrijeme svi podlegnemo toj strasti, pa zašto i ne bi?
No, ukoliko vam to postane navika koju ponavljate svaku ili gotovo svaku večer, a kile se jednostavno gomilaju, tada trebate „stati na loptu“ i pokušati prestati. Naravno, određeni stil života, primjerice kasni noćni rad, zdravstveno stanje i tako dalje mogu vas prisiliti da jedete „ponoćne obroke“. Zbog toga smo za vas pripremili nekoliko savjeta što smijete pojesti kasno navečer, a da vaši kilogrami u samo nekoliko mjeseci ne postanu teret kojeg se nećete tako riješiti. Ne samo da više nećete imati grižnju savjesti zbog kasnovečernjeg obroka, nego vam niti probava neće patiti, a biti ćete siti.
Omiljeno voće i povrće
Kada jedete obroke nakon 20 sati navečer, pa i kasnije vaše tijelo dobiva ekstra kalorije koje vam u biti nisu potrebne, odnosno nemate ih vremena potrošiti, nego se preko noći gomilaju o obliku masnih zaliha. Ali, kao što smo rekli, svi smo mi ljudi sa svojim slabostima. Najjednostavniji odgovor na pitanje, što jesti kasno navečer, je hranu s malo kalorija, odnosno hranu sa malo šećera, masnoća, soli...
Dakle, sljedeći put kada počnete u kasnijim večernjim satima „rovariti“ po hladnjaku, sjetite se ovog našeg savjeta. Preskočite sve one masne namaze, suhomesnate proizvode, pečenja, čokolade, kekse i ostale grickalice. Opskrbite hladnjak sa svojim omiljenim voćem, operite ga i stavite ga u sredinu hladnjaka. Tako će vam ono prvo pasti pod ruku kada ga otvorite.
Posebno vam preporučamo jabuke, koje ne samo da su pune vitamina te lako utaže glad, ne kvare zube, pa ako ste ih već i oprali prije spavanja, nećete to morati ponovno činiti nakon što pojedete jabuku.
Iscijedite sok od voća i pijte ga tijekom večer. Ako baš treba, zasladite ga smeđim šećerom ili nekim dijetetskim sladilom. Maknite iz vidokruga svu nezdravu hranu, bilo u hladnjaku, bilo na stolu, ormariću ili bilo kojem drugom mjestu u stanu. Naime, većina jede slatkiše i grickalice samo zato jer im je u vidokrugu. Kada ih ne vide, često i zaborave na njih.
Ako ste pak više ljubitelj povrća, uvijek možete pojesti mrkvu, peršin, celer, papriku, rajčicu, salatu (samo začinjenu limunovim sokom), svježe krastavce.
Jogurt i kokice
Osim voća, kasno navečer možete popiti čašu toplog mlijeka, bilo punomasnog ili onog s malo masnoća, bez ikakvih dodataka. Mlijeko će vas zasititi, uspavat će vas i ne bi smjelo ostaviti na vama nikakvih tragova. Isto je i s jogurtom. Ako uzmete još onaj s probioticima, vaš želudac i crijeva će vam biti iznimno zahvalni.
Ukoliko vam ipak treba nešto jače od šalice mlijeka ili pak jogurta, možete u njih dodati corn flakes ili müesli, ali onaj prirodan, bez šećera i drugih dodataka. Slobodno pojedete dvije pune šake kokica, no one bez maslaca, samo slane. Ako ih sami pečete kod kuće, pokušajte u potpunosti izbjeći sol.
Smanjenjem večernjih obroka, s vremenom ćete i prestati osjećati glad. Ono što je isto vrlo važno, da preko dana imate čim više manjih obroka, koji će zadovoljiti sve vaše dnevne potrebe. Na taj način, vaše tijelo neće zahtijevati kasnovečernje pohode u hladnjak.
(vam)