Vjerojatno nema osobe koja nije čula za Babilonske viseće vrtove, koji se ubrajaju u jedno od sedam svjetskih čuda starog svijeta. No, ono što je najzanimljivije od svega, još uvijek nije sigurno jesu li ti vrtovi zaista postojali, gdje su točno bili, tko ih je izgradio i u konačnici, kako su nestali. No, to ne sprečava povjesničare, arheologe, ali i druge znanstvenike da i dalje tragaju za njima.
Pretpostavlja se da su sagrađeni oko 500 godina prije Krista, da su se nalazili na istočnoj obali rijeke Eufrat, odnosno južno od današnjeg Bagdada. No, neka nova istraživanja isto tako pobijaju ove tvrdnje, te tvrde da su se Babilonski vrtovi nalazili na obali rijeke Tigris kod drevnog grada Ninive, koji je danas dio grada Mosula.
Pretpostavlja se da ih je sagradio Nabukodonosor, sin jednog od najvećih vladara Babilona svih vremena Nabopolasara, kako bi udovoljio svojoj supruzi Amitis od Medije, koja je bila naviknuta na brdski zeleniji okoliš. Druga teorija je da ih je sagradila kraljica Semiramis koja je živjela koji 150-200 godina prije Nabukodonosora.
To potkrjepljuje i činjenica da se na ispisanim pločicama za vrijeme Nabukodonosora nigdje ne spominju Babilonski vrtovi.
Postoje razne priče o tome kako su ti vrtovi izgledali, od toga da su se ruže penjale i 100 metara u zrak. No, prema posljednjim istraživanjima, znanstvenici tvrde da se nije radilo o vrtovima koji visjeli, nego su zbog terena bili izgrađeni po terasama, iz kojih je bujalo raslinje, pa su očito zbog toga izgledali kao da vise u zraku. Prema zapisima starogrčkih pisaca, navodno su vanjski zidovi bili debeli oko 30 centimetara, dok je visina navodno bila oko 100 metara, te da su se pružali čak 90 kilometara. Vrtovi su bili puni egzotičnog bilja, potoci su tekli kroz njih, te su bili puni zlatnih kipova. Za navodnjavanje se navodno koristio mehanizam sličan Arhimedovom vijku.
Što se tiče njegovog uništenja, najpoznatija teorija je da ih je uništio snažan potres, ali s obzirom da nije sigurno njihovo prvotno postojanje, pa tako nije ni uništenje. Neki od znanstvenika tvrde da se vrtovi jednostavno nisu dobro održavali, te su se tijekom vremena urušili, a pri tome im nisu pomogli vremenski uvjeti i ratovi, pa su s vremenom jednostavno sravniti sa zemljom.
Je li bilo koja od tih teorija točna, moguće je da nikada nećemo znati sa sigurnošću, no oni i dalje ostaju jedno od misterioznih svjetskih čuda, koji ako su postojali, zasigurno bili veličanstveni.
Foto: History.com