Deset činjenica koje svaka žena treba znati o 'vrhuncu'

Vjerojatno ima još puno toga što žene ne znaju o orgazmu i zato smo 'prokopale' ovih deset zanimljivih činjenica

Deset činjenica koje svaka žena treba znati o 'vrhuncu'

Iako si žena vjerojatno ne znaš mnoge stvari o ženskom orgazmu, moramo priznati da su mnoge stvari još uvijek tabu kada se priča o ženskom tijelu. Neke od ovih činjenica vrte se oko mentalne i fizičke dobrobiti žena. Na primjer, orgazam može pomoći da se smanji bol, ali i ojača imunološki sustav. Neke znanstvene činjenice razbijaju česte mitove, na primjer da žena zbog korištenja kondoma neće doživjeti vrhunac.

Image

Tvoja 'prva igračka': Sve što trebaš znati o tome kako izabrati model koji će te najbolje zadovoljiti


Dakle sada je vrijeme da saznaš neke možda nepoznate detalje  i proširiš svoje znanje o orgazmu jer će ti možda pomoći da tvoja seksualna iskustva budu još bolja.

1. Orgazam može ublažiti bol

Kada te boli glava, prilično je uobičajeno da legneš u krevet. Ali ne bi trebala spavati. "Postoje dokazi da orgazam može ublažiti sve vrste boli, uključujući bol od artritisa i bol nakon operacija", kaže medicinska sestra Lisa Stern za Woman's Day. To se događa jer se oslobađa oksitocin, hormon koja olakšava opuštanje. Iako je ublažavanje boli kratkotrajno i traje od 8 do 10 minuta, Stern kaže da su istraživanja pokazala da čak i razmišljanje o seksu može pomoći kod ublažavanja boli.

Image


(Foto: Pixabay)

2. Korištenje kondoma ne smeta orgazmu

Mnogi ljudi vjeruju da se zbog toga što im je seks često bolji bez kondoma, da je bolji i njihov orgazam. Ali to nije slučaj. "Žene imaju jednaku vjerojatnost da će doživjeti orgazam s ili bez kondoma", kaže Debby Herbenick, znanstvenica sa Sveučilišta Indiana i autorica knjige "It's It Feels Good". "Zapravo, kondomi mogu pomoći paru da provede više vremena u odnosu, jer se muškarac ne mora brinuti za preranu ejakulaciju i 'brzi izlazak", kaže dalje. Ako par ipak ne voli koristiti kondom zbog smanjenog osjeta, može si pomoći s oralnom ili ručnom stimulacijom prije snošaja.

Image


(Foto: Pixabay)

3. Žene teže doživljavaju orgazam

Prema istraživanju iz 2018., 10 do 40% žena prijavilo je poteškoće i nemogućnost postizanja orgazma. Dakle ako imaš probleme s postizanjem orgazma trebaš znati da je taj problem češći nego što se misli. Razlozi mogu biti različiti, a mogu biti od stresa i tjeskobe do medicinskih problema i prethodne traume, pokazalo je istraživanje.

Još jedno istraživanje pokazalo je da na postizanje orgazma utječe dob, nemogućnost postizanja uzbuđenja i vlažnost rodnice. Bez obzira na razloge, dobra je ideja porazgovarati sa svojim liječnikom kako bi mogla rješavati ove probleme bez obzira radi se o fizičkim ili emocionalnim.

Image


(Foto: Pixabay)

4. Orgazam postaje bolji s godinama

Puno stvari može biti problem s godinama, ali orgazam nije jedan od njih. Pokazalo se da se s godinama, kvaliteta i učestalost orgazama poboljšavaju. "Nedavno istraživanje pokazalo je da 61 posto žena u dobi od 18 do 24 godine doživjelo orgazam kada je posljednji put imalo seks, s druge strane taj broj je puno veći kod žena u četrdesetima i pedesetima čak oko 70 posto. Dok je 65 posto žena u tridesetima doživjelo orgazam posljednji put kad su imale seks", kaže dr. Herbenick.

Iako istraživanje nije pokazalo zašto orgazmi postaju lakši s godinama, dr. Herbenick kaže da je to vjerojatno zato što su starije žene seksualno spremnije, imaju više samopouzdanja u spavaćoj sobi i lakše se opuste i putuju do orgazma.

Image


(Foto: Pixabay)

5. Kombiniranje može pomoći

Ako imaš problema s postizanjem orgazma tijekom odnosa, dr. Herbenick savjetuje kombiniranje više tehnika. "Ženama je puno lakše doživjeti orgazam ako se kombiniraju različite seksualne tehnike. Na primjer, vaginalni seks plus oralni seks povezan je s većom vjerojatnošću postizanja orgazma", kaže liječnica.

Također, snošaj nije jedini način postizanja orgazma, mnoge žene koriste seksualne igračke same ili s partnerima.


(Foto: Pixabay)

6. Važno je i samopouzdanje

Istraživanja pokazuju da je ono što žene osjećaju o sebi, uključujući i svoje genitalije, povezano je i s kvalitetom orgazma. "Kao medicinska osoba za žensko zdravlje mogu se složiti s tim da svaka vagina izgleda drukčije i da ne postoji 'savršen' način na koji bi trebala izgledati. Sve dok te ništa ne boli i dok nemaš zdravstvene probleme možeš se smatrati zdravom i normalnom", kaže Stern.

Da bi povećala samopouzdanje, a s time i svoj potencijal za orgazam, Stern kaže da je važno razmišljati o sebi na pozitivan i zdrav način, posebno kada razmišljaš o tijelu. Možeš se svakodnevno pogledati u ogledalo i reći što ti se sviđa na tvom tijelu. Također, pogledaj kako izgledaju i tvoji intimni dijelovi tijela. Upoznavanje sa svakim dijelom sebe prvi je korak ka osjećaju samopouzdanja.

Image


(Foto: Pixabay)

7. Do orgazma je potrebno i više od deset minuta

Mnogim ženama za vrhunac je potrebno više vremena nego njihovim partnerima i to je potpuno normalno, kaže Stern. Zapravo većini žena potrebno je barem 13 minuta seksualne aktivnosti. "Ako tvoj partner često postiže orgazam prije tebe, postoji načini kako mu možeš pomoći da uspori, poput jakog pritiska oko korijena penisa", kaža dalje. Ako je preuranjena ejakulacija zabrinjavajuća, Stern preporučuje odlazak liječniku opće prakse ili urologu kako bi se pronašle tehnike koje mogu pomoći.

Image


(Foto: Pixabay)

8. Orgazam se češće postiže uz stimulaciju klitorisa

Ako ne možeš doživjeti orgazam tijekom penetracije, nisi sama. Zapravo, jedno istraživanje pokazalo je da samo 6% žena uvijek ima vaginalne orgazme. Drugo istraživanje je pokazalo da skoro 37% žena treba stimulaciju klitorisa kako bi postigle orgazam. Ipak postoji nekoliko načina na koji možete stimulaciju klitorisa uključiti u seks. Položaji poput psa ili kada je žena gore omogućuju jednostavan pristup klitorisu. I važno je naglasiti da se tijekom seksa ne mora doživjeti orgazam. Produžena predigra također može pomoći, a bit ćeš opuštena i uživat ćeš. 

Image


(Foto: Pixabay)

9. Više od 50 posto žena glumi orgazme

Puno žena glumi orgazme. Jedna studija je pokazala da je čak 59 posto žena u jednom trenutku svog života glumilo orgazam. Razlozi za takvo ponašanje su različiti: 58% je željelo da se partner osjeća uspješno, 44% je željelo da se seks završi, a 37% je željelo da se partner ne osjeća loše. "Izražavanje naših seksualnih potreba postalo je tabu, posebno za žene. Društvo vrši veliki pritisak na žene zbog orgazma što može dovesti do tjeskobe i krivnje", kaže dr. Horton.

Ipak ima i dobrih vijesti. Ista studija utvrdila je da su najčešći razlozi zašto su žene prestale glumiti orgazme pozitivni: 47% se osjećalo ugodnije bez obzira je li se dogodio orgazam, 35% žena se osjećalo veće samopouzdanje, a 34 posto osjećalo je da ih je njihov partner prihvatio. "Otvoreni razgovor o tome kako želiš da ti partner pruža zadovoljstvo može dovesti do povećanog užitka u spavaćoj sobi. Važno je osnažiti žene da imaju orgazam prema vlastitim uvjetima, ali također treba shvatiti da je moguće biti seksualno zadovoljna i bez njih", kaže dr. Horton.

Image


(Foto: Pixabay)

10. Stimulacija bradavica može dovesti do orgazma

Pomoću skeniranja mozga istraživači su pratili koja su se područja mozga upalila tijekom različitih vrsta stimulacija. Iako su mnoga područja ista kod muškaraca i žena, nešto se dogodilo kada se radi o stimulaciji bradavica. Kada su stimulirane, osjet je putovao u isti dio mozga kao i kada se stimulira vagina, klitoris ili grlić maternice.

Znanstvenici objašnjavaju da se tijekom stimulacije bradavica oslobađa isti hormon oksitocin koji pokreće kontrakcije maternice tijekom porođaja. Tako stimulacija bradavica može potaknuti kontrakcije maternice.

Image


(Foto: Pixabay)