Većini nas na početku veze sve je divno i idilično. Zaljubljeni ste i lebdite među oblacima, jedva čekate da se vidite svakog dana. Ali, sada ste zajedno već neko vrijeme i počeli su se javljati prvi problemi, za koje nisi sigurna radi li se samo o sitnim problemčićima koji su normalni ili pak su svađe koje vodite totalno nezdrave.
Evo kako prepoznati nalaziš li se u toksičnoj vezi:
Daješ mnogo više nego što primaš
Ne mislim na materijalne stvari i velike geste, poput onih ruža i bombonjera. Više se radi o sitnicama koje ipak nešto znače - kao što su masiranje leđa bez da ga zamoliš za to, da pospremi stan i iznenadi te time, kad ide u trgovinu po nešto za sebe da tebi donese tvoj omiljen sladoled, samo tako iz čista mira...
Ako si ti jedina koji se trudi uljepšati život svom partneru i obraćaš pozornost i na te sitnice, ali on nikada ne uzvraća te geste, možda je vrijeme da malo razmisliš o toj vezi. I nemoj pasti na izgovore "Ja nisam takav" ili "Ja to ne radim". Osoba kojoj je stalo potrudit će se jer to ne iziskuje baš puno truda.
Osjećaš tjeskobu kada niste zajedno
Kada provedeš nekoliko sati udaljena od partnera, provjeravaš svoj telefon, imaš problema s donošenjem vlastitih odluka i brineš se da ćeš napraviti nešto što neće biti u redu, da ćeš u nečem pogriješiti. Iako možda misliš da je to razlog zašto biste baš vi dva trebali biti zajedno (sve je puno bolje kad ste zajedno), to nije slučaj, kažu stručnjaci. Prevelika ovisnost o drugoj osobi i strah od njihove reakcije, stalno samopreispitivanje - to bi mogli biti znakovi da tvoj partner ima prevelik utjecaj na tvoj život - i odluke koje donosiš - na toksičan način.
Stalno se svadite oko istih stvari. On nikada ne iznosi smeće. Uvijek si preumorna za izlazak petkom. Na živce ti ide što, po tebi, prečesto ide s dečkima na pivu. Bez obzira na stvarnu temu svađi, većina parova ima nekoliko prepirki koje se ciklički stalno ponavljaju. Ali ako se svadite samo zato da biste se svadili (i to je česta pojava), bez da zapravo komunicirate o ključnim pitanjima koja vas muče ili poduzimate korake za rješavanje problema kako se ne bi ponavljali - vaš odnos ide prema toksičnom teritoriju.
Sve pamtite
"Pamti pa vrati" fenomen je kada vi ili osoba s kojom ste u vezi (ili oboje) nastavljate pamtiti, stalno spominjati i okrivljavati jedno drugo za sve prošle pogreške koje ste napravili u vezi. Jednom kada ste "odradili" raspravu o nečemu i riješili problem, iznimno je toksična navika ponovo iznova stalno spominjati te stare probleme i situacije s namjerom da "zapaprite" partneru.
Tako, ako si prošlog ljeta izašla s prijateljicama, malo previše popila i zato preskočila rođendan njegove mame i ako ste razgovarali i raspravili o tome - nema potrebe da ti to stalno spočitava. Isto vrijedi i za neke njegove "grijehe" iz prošlosti.
U posljednje vrijeme ne osjećaš se dobro u svojoj koži
Zdrava veza trebala bi pobuđivati najbolje u nama. Kada ti i partner izađete van na piće, trebala bi se osjećati samopouzdano, predivno i voljeno, a ne ljubomorno, nesigurno ili ignorirano. Ako se osjećaš loše (i sve gore i gore) otkako se družiš sa svojim "dragim", možda se događaju neke toksične stvari u toj vezi kojih nisi niti svjesna jer nisu direktne i očite.
Potpuno si zaokupljena vezom
Potpuno si opsjednuta svojom novom simpatijom - ne možeš prestati razmišljati o njemu i sve što činiš je namijenjeno tome da ga usrećiš. Osjećaj zaluđenosti je normalan na početku zaljubljenosti, no sve mora imati svoje zdrave granice. Iako se za zaluđenost može lako zamijeniti s ljubavlju, to može i jako brzo prerasti u toksični odnos.
Moraše shvatiti da taj odnos preuzima cijeli tvoj identitet. Najvažnije crveno svijetlo? Ako se počneš izolirati s partnerom i odvajaš od svoje obitelji i prijatelja, iz straha da oni "neće razumjeti" i možda će ti reći da prekineš s njim. Odvoji malo vremena za sebe i zapamti što te činilo sretnom prije veze, a zatim odluči ima li mjesta i za tebe i za tvog partnera da nastavite rasti i napredovati zajedno.